23. ročník už tradičného podujatia vo Zvolene s názvom Víkend atraktívneho divadla vo štvrtok podvečer otvoril jeho zakladateľ Boris Kršňák so slovami o slobode. Nie je to náhoda, veď samotný festival vstúpil prvýkrát do povedomia divákov presne 17.novembra.

Tohtoročné otvorenie sprevádzali osoby, ktoré k téme slobody a samotnej revolúcie majú čo povedať. Každý z dnešných účinkujúcich predstavil svoj model slobody. Pre zoskupenie Transmusic comp., ktoré predstavujú najmä Milan Adamčiak, Peter Machajdík a Michal Murín,  je východiskom pochopiteľne zvuk. Počas necelej polhodinky predviedli performance, v ktorom vytvárali harmóniu aj disharmóniu zvukov. Hravý celok vytvorili širokou škálou hudobných nástrojov a popri tónoch violončela či gitary používali napríklad vrchnáčiky od fliaš, ihlice na štrikovanie, klince, drevené platne, nádoby s granulami či kravský zvonec. Všetko výtvory pochádzajú z rúk autora Milana Adamčiaka. Z chaosu prvkov a zvukov sa im podarilo vytvoriť harmóniu evokujúcu zvuky prírody a diváci tak mohli pochopiť úvodnú reč Milana Adamčiaka, v ktorej povedal: „To, čo budeme hrať, neviem, či je hudba, ale radosť zo zvuku určite.“

Z kaplnky sme sa presunuli do Domu kultúry ŽSR, kde program pokračoval vernisážou skupiny Ateliér 307, teda zoskupenia štyroch dievčat z Katedry scénografie z VŠMU v Bratislave.

Rezervácia tmy je pomenovaním oblasti so zníženým výskytom svetelného smogu a zvýšenou viditeľnosťou, ale rovnako aj názvom ich eko art inštalácie. Tento projekt umožnil divákom ocitnúť sa na trávnatej lúke pod hviezdnou oblohou, ktorú, ako samé podotkli, niekedy kvôli svetelnému smogu vôbec nevidieť. „Až potom sme si uvedomili, že vo Zvolene tento problém asi nemáte,“ povedala jedna z nich s úsmevom

Máme – nemáme, ľahnúť si na trávu, aj keď vonia polyetylénom a pozerať na hviezdy, hoci len premietané na plátno, nie je v novembri všedným zážitkom. Túto inštaláciu diváci majú možnosť uvidieť do konca festivalu.

O multikulturalizme diskutoval aj Peter Hunčík

So slobodou súvisela aj téma diskusie s hosťami Jánom Hrubalom, sudcom Špecializovaného súdu a Petrom Hunčíkom, psychiatrom a novinárom. Čo týchto dvoch spája? Peter Hunčík sa multikulturalizmom zaoberá už dlhé roky a Ján Hrubala sa tejto téme venuje aj v novej knižke, kde opisuje adopciu nepálskeho dieťaťa zo sirotinca Happy Home.

Obaja vydali knihu a obaja sa v tento večer stretli pri diskusii s Borisom Kršňákom. Na spomínanú tému by sa dalo hovoriť aj dlhé hodiny, ale nebol priestor. Ten už čoskoro mala obsadiť hviezda večera: Iva Bittová. Dom kultúry ŽSR sa pomaly napĺňal ľuďmi, keď Boris Kršňák oznámil, že koncert bol pre nečakané komplikácie s dopravou zrušený.

Koncert speváčky žijúcej v New Yorku sa teda nekonal, čo určite mnohých sklamalo. Netreba však zúfať, dnes máme toho ešte pred sebou dosť. Užijete si divadlo aj hudbu, takže aj keď je koncert Ivy Bittovej nenahraditeľný, máte šancu si ho vynahradiť.