V utorok (12.11.) večer krátko po 18.00 hodine otvoril zakladateľ festivalu Víkend atraktívneho divadla Boris Kršňák jubilejný 25. ročník. V krátkom príhovore okrem iného zaspomínal na úplne prvý ročník festivalu a na podľa jeho slov „legendárne“ predstavenie pod názvom TANAP, ktoré bolo uvedené divadelným súborom Disk pod režisérskou taktovkou Blaha Uhlára. Logickým vyústením jeho úvahy bolo, že v predstavení, ktoré otvorí tento výnimočný ročník, bude mať prsty opäť spomínaný Blaho Uhlár, ktorý, ako sa nakoniec ukázalo, poctil festival aj svojou prítomnosťou.

VAD_Stoka_Šeban_ 5Ako prvé sa v zámockej kaplnke teda predstavilo divadlo S.T.O.K.A s inscenáciou Neistý grunt (Vnútrodruhová agresia), ktorá vznikla tvorivou metódou autorského divadla a na ktorej sa okrem Blaha Uhlára podieľali aj samotní herci Braňo Mosný a Peter Tilajčík. Viac o tvorivom prístupe k inscenácii sa môžete dočítať TU. Predstavenie aj napriek svojej priamosti a vulgárnemu slovníku zožalo úspech, o čom svedčí aj problém s nedostatkom miest na sedenie.

VAD_Stoka_Šeban_ 14Rozbehnutý večer pokračoval očakávaným koncertom Andreja Šebana a jeho Bandu, ktorí pokračujú po veľkom úspechu minuloročného turné v tomto roku s najväčšou koncertnou šnúrou v histórii. Mladí hudobníci Daniel Špiner (klávesy), Peter Rusňák (basgitara) a Michal Fedor (bicie) si spolu s Andrejom Šebanom pripravili 40 minút úplne novej hudby plnej rôznych inšpirácií a hudobných odkazov, napriek tomu si prišli na svoje aj priaznivci klasických „šebanoviek“ ako Bezvetrie či Bude ako nebolo v upravených aranžmánoch. Zážitkom bola určite záverečná bonusová skladba Ja som bača veľmo starý od kapely Demikát.

Program festivalu pokračuje aj dnes. Jedným z hlavných aktérov bude Fedor Gál, ktorý uvedie dokumentárny film 35 mesiacov s Natálkou a tešiť sa môžeme aj na koncert Phurikane Giľa.