Podpoľanie sa vracia na turistické mapy. K zrekonštruovanému zámku vo Vígľaši pribudol k turistickým lákadlám už aj neďaleký areál Masarykovho dvora v časti Pstruša. Ten predstavili verejnosti na sobotňajšom dni otvorených dverí.

Masarykov dvor Viglas Pstrusa | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Na rozdiel od Vígľašského zámku však hlavný kapitál na rekonštrukciu Masarykovho dvora prišiel z domáceho prostredia. Za rekonštrukciou stojí podpolianska firma Agrosev. Celkové náklady sa mali vyšplhať až na sedem miliónov eur pričom súhrnne zhruba jeden milión eur prišiel na obnovu tejto technickej pamiatky z eurofondov.

Z bývalého hospodárskeho dvora, ktorého história siaha do konca 19. storočia a neskôr slúžil ako poľnohospodárske družstvo či pálenica, je teraz jazdecký a športovo-rekreačný areál, reštaurácia a penzión. Súčasťou jazdeckého areálu je krytá jazdiareň. Aj to má byť hlavné lákadlo areálu pre turistov, a to napríklad i zo spomenutého hotela v Zámku Vígľaš. Ešte tento rok má navyše pribudnúť welness pre návštevníkov. Prácu tu nájde takmer dvadsiatka zamestnancov.

Sobotňajšie otvorenie, na ktoré prišli ľudia zo širokého okolia, lákalo nielen prehliadkou vynovených a takmer k nepoznaniu zmenených priestorov niekdajších kravínov či stajní pre ošípané. Pre návštevníkov boli pripravené stánky s tradičnými výrobkami, konala sa typická zabíjačka, nechýbali ukážky výcviku koní, jazda na nich či jazda kočom po areáli.

Názov – Masarykov dvor sa nezakladá na priamej súvislosti s niekdajším prezidentom T.G. Masarykom, ale poľnohospodársky areál ho získal počas obdobia prvej Československej republiky úradným rozhodnutím. Vydržal až dodnes.