ZVonline.sk (Z. Golianová, Foto: I. Golembiovský) | 19.11.2012

FOTO: V nedeľu skončil 24. Víkend atraktívneho divadla

V nedeľu večer skončil koncertom skupiny Urband 24. ročník Víkendu atraktívneho divadla, ktorý do Zvolena opäť priniesol množstvo zaujímavých divadelných predstavení a koncertov.  

Posledný deň festivalu VAD, upršano-depresívnu nedeľu, otvoril nemenej depresívne naladený divadelný súbor Depresivní děti touží po penězích z Prahy svojou adaptáciou známej poviedky anglického spisovateľa Edgara Allane Poea „Zánik domu Usherů“. Svojské spracovanie hry však aj napriek pochmúrnemu počasiu prinieslo úsmev na tváre divákov. Pretočenie scény smerom od hľadiska do zákulisia, usadenie divákov v zákulisí, pohrebný sprievod, pozorovanie pohrebu z balkóna a kvalitné výkony mladých hercov rozveselili aj napriek počiatočným obavám tak diváka znalého  tvorby E. A. Poea, ako aj neznalého. Otázkou je, či presunutie predstavenia z priestorov Zvolenského zámku malo negatívny alebo pozitívny dopad.

Po poslednom divadelnom predstavení už čakali na divákov len iné typy umeleckých prejavov, ktoré sa však uskutočnili na zámku. Pár minút po 18.00 hod vystúpil priamo v zámockej kaplnke, v zime, pred hŕstkou divákov český fyzický básnik Petr Váša. Vyštudovaný výtvarný vedec patrí v Česku k najoriginálnejším umelcom súčasnosti a súčasne je pedagógom fyzického básnictva. Svoju „definíciu“ fyzického básnictva, ako aj vynikajúce improvizačné schopnosti, mal možnosť preukázať práve takmer pred oltárom zámockej kaplnky, čo umocňovalo v kontraste s jeho básnictvom absurdný dojem. Petr Váša pobavil divákov najmä básňami využívajúcimi jazyk, ktorý vynašiel a ktorý má v základe latinčinu – translatina. Celkovo komorná atmosféra umožnila Vášovi blizší kontakt s publikom, ktoré sa mu odvďačilo nadšenými ováciami.

Definitívnu bodku za 24. ročníkom VAD-u urobil exkluzívny koncert známej českej undergroundovej kapely DG 307, s ktorou docestoval jeden z jej zakladateľov Pavel Zajíček. Koncert vyžadujúci absolútne sústredenie poslucháča sa konal v stĺpovej sieni Zvolenského zámku. Súčasťou tejto akcie bola tiež prezentácia platne z legendárneho tajného koncertu v Brne speváčky Nico, ktorá spolupracovala aj s legendárnou americkou skupinou The Velvet Underground. Na záver vystúpila ešte skupina Urband z Brna a 24. ročník VAD-u sa tak pre tentokrát stál minulosťou.

Fotogaléria