Uprostred kremnického námestia stojí obrovská kopa snehu a tá už dostáva pod ťarchou bagra presné kontúry dopadu skoku. Povyše, medzi dvomi bránami stojí 12-metrová veža, z ktorej sa budú snowboardisti a freestyle lyžiari rozbiehať.

Už na budúci týždeň, v piatok 7. a sobotu 8. februára sa v Kremnici odskáče 12. ročník unikátneho podujatia Big Air v meste. Počas oboch dní priestor zaplní dav kričiacich ľudí a tí najlepší snowboardisti a freeskieri z Európy. Svoju účasť už potvrdili športovci z Ruska, Gruzínska, Estónska, Talianska, Nemecka, Fínska, Rakúska, Poľska, Česka a Slováci.

„Najmladším účastníkom bude zrejme Estónec Henry Sildaru, len trinásť ročná hviezda svetového freeskiingu,“ hovorí organizátor Ondrej Horváth. Práce na Štefánikovom námestí v Kremnici sú už v plnom prúde. Dobrovoľníci z občianskeho združenia FRST Crew pracujú ako včielky, pretože stavba skoku je tento rok najnáročnejšia.

NEÚPROSNÉ POČASIE A OBROVSKÁ STAVBA

„Príprava sa líši najmä v tom, že 12. ročník BAVM je zaradený do Európskeho pohára FIS, teda musí spĺňať oveľa striktnejšie parametre. Trať musí byť väčšia a bezpečnejšia. Dostali sme sa na absolútne limity námestia a už nič väčšie, ako staviame teraz sa tu postaviť nedá,“ vysvetľuje Ondrej Horváth.

Nájazdová veža má 12 metrov, samotný skok 3 až 4 metre, dopad 4 až 5 metrov a dĺžka strmého dopadu bude viac ako 15 metrov, aby mohli jazdci predviesť čo najviac a zároveň bola súťaž pre všetkých bezpečná.

Mnohí sa pýtajú, aké snehové podmienky ich v Kremnici čakajú. Hoci snehu všade ubúda, v Kremnici je to naopak. V historickom centre nájdete poriadnu kopu snehu a námestie plné sánkujúcich sa detí. „Námestie sme s prestávkami od Vianoc zasnežovali s pomocou jedného vlastného a jedného zapožičaného snežného dela. Aby sme za týždeň o sneh neprišli, skok zakryjeme, aby sa udržal,“ dopĺňa Horváth.

Vstup na námestie je pre všetkých zadarmo a okrem športového divadla vystúpia na mieste  kapely Walter Schnitzelsson, Akustika, Polemic či Medial Banana. Pre najmenších bude pripravená detská zóna, novinkou je BAVM market s kvalitnými slovenskými značkami.