V sobotu na obed odštartoval nový multikultúrny festival Heuréka Budča Fest, ktorého hlavnou myšlienkou bolo ukázať mladým ľuďom akými spôsobmi môžu tráviť voľný čas.

Počas vystúpenia kapely Sitňan to pred pódiom poriadne vrelo. (Foto: Ivan Golembiovský)

Niekoľko stoviek, prevažne mladých ľudí od Brezna až po Žiar nad Hronom, ale najmä zo Zvolena a okolia, si to v sobotu popoludní namierilo do malej obce Budča neďaleko Zvolena. Vhodne zvolený dátum, bohatý program, nulové vstupné, ale aj dobrá dostupnosť nenechali nikoho na pochybách, že išlo o najlepšiu kultúrnu akciu tohto víkendu v regióne. Organizátorom sa hneď na prvom ročníku podarilo väčšinu vecí zorganizovať tak, aby festival prebehol bez problémov a k čo najväčšej spokojnosti návštevníkov, čo dodáva tejto akcii optimistický výhľad do budúcich ročníkov. Za pochvalu stojí posilnenie spojov a objednanie špeciálneho nočného spoja do Zvolena. Snáď jediné sťažnosti smerovali na menší výber stánkov s občerstvením a niekedy dlhšieho času stráveného v rade na pivo. Samozrejme nemohli chýbať ani sťažnosti na hlavy členov bezpečnostnej služby, ale návštevníci, ktorí to neprehnali s alkoholom, ich pôsobenie na festivale snáď ani nezaznamenali.

Zo spokojných vyjadrení organizátorov, ale aj starostu obce Budča, to vyzerá na začiatok peknej tradície. Snáď sa podarí zorganizovať aj ďalšie ročníky a tento príjemný festival neskončí ako žánrovo a veľkosťou podobné festivaly v Tŕní alebo v Železnej Breznici, na ktoré si dnes spomenú už len tí najväčší pamätníci.