Banskobystrické Námestie SNP v pondelok dopoludnia zaplnili štrajkujúci učitelia. Žiadajú zmenu pohľadu vlády na školstvo a zvýšenie svojich tarifných platov. Počas volebného obdobia súčasnej vlády by chceli dosiahnuť ich zvýšenie až o 40%.

Vláda im ale zatiaľ ponúkla len päť percent, pričom v tomto roku učiteľský odborári požadujú 10% zvýšenie platov. To je dôvod, pre ktorý v pondelok zostali niektoré materské, všetky základné a takmer všetky stredné školy v Banskej Bystrici zatvorené. Tunajší učitelia sa pripojili k celoslovenskému štrajku, ktorý bol vyhlásený s neobmedzeným trvaním. “Nechceli sme robiť plné námestia, ale som milo prekvapený účasťou. Smelo môžeme hovoriť o tom, že sme tí, ktorým záleží na zlepšení situácie v školstve. Do Banskej Bystrice prišli autobusy z Trenčianskeho a Žilinského kraja i Oravy. Dnešný štrajk nebude trvať len jeden deň. Mal by zmeniť to, aby konečne nastala politická vôľa k tomu, že vlády zmenia náhľad na školstvo cez oblasť financovania,” povedal na štrajku v Banskej Bystrici podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Martin Maták. Na banskobystrickom proteste sa zúčastnilo približne tisíc, podľa organizátorov až dvetisíc štrajkujúcich učiteľov.

“Naša oficiálna požiadavka je stále, aby sme dostali minimálne 10%. Boli ohlasy, aby sme žiadali viac, ale sme realisti a vieme aká je situácia. My chceme spolu 40% počas celého vládneho obdobia. Pán minister Kažimír najprv ponúkol päť percent účelovo viazaných, jeho ústupok bol v tom, že to bol ochotný prekvalifikovať do taríf, čo je úplne iná rovina. Ten stav by mal platiť. Ale veríme, že ešte niečo vyštrajkujeme. O čo menej by nám dali teraz, o to viac budeme žiadať na o rok, aby sa štyridsať percent za ich vládne obdobie naplnilo,” približuje požiadavky učiteľov Maták.

Odborári v školstve vyhlásili štrajk ako neobmedzený a preto má pokračovať aj v nasledujúcich dňoch, aj keď niektoré školy avizovali len jednodňové pripojenie. “Štrajk bol vyhlásený ako neobmedzený a teoreticky by sme mohli hovoriť aj o niekoľkých týždňoch. Zajtra v Bratislave zasadá predsedníctvo zväzu a stav posúdime. Štrajkový výbor rozhodne či to bude ukončené ešte tento týždeň alebo sa bude pokračovať. Zajtra určite ešte štrajk bude,” dodal pre BBonline.sk Martin Maták.