9.ročník diváckej ankety Motýľ otvoril 64-tú sezónu divadla vo Zvolene a zároveň priniesol bilanciu sezóny minulej.

Prelínanie budúcnosti s minulosťou

bolo samotnou témou podujatia, ktoré pravidelne stojí na počiatku divadelnej sezóny v DJGT. Autorom koncepcie v duchu Men in black je Richard Sanitra spolu s dramaturgičkou Uršuľou Ferenčukovou. „Najprv sme chceli skombinovať minulosť s prítomnosťou, no nakoniec sme zvolili nápad s návštevníkmi, ktorí prichádzajú z budúcnosti, aby v prítomnosti našli niečo, čo už nie je bežné a to je práve divadelný talent,“ hovorí dramaturgička.

Na misiu, ktorej cieľom bolo nájsť vzorku toho najvzácnejšieho materiálu sa rozhodli podujať Daniel Výrostek a Richard Sanitra, ktorí zároveň divákov previedli celým galavečerom. Po úvodnej spomienke na predošlú divadelnú sezónu v podobe ukážok z jednotlivých inscenácií a príhovore riaditeľky DJGT, Jany Raffajovej, nasledovalo samotné odovzdávanie cien. Tohtoročný Motýľ zaletel prevažne k overeným menám, medzi ktorými nechýbala Vladena Škorvagová (najpopulárnejšia herečka) či Štefan Šafárik (najpopulárnejší herec). Divácky najúspešnejšou inscenáciou ostatnej sezóny sa stala hra Čertice od režiséra a ešte nedávneho umeleckého šéfa DJGT,  Michala Spišáka. Ten sa však odovzdávania cien zúčastniť nemohol, pretože finišuje s prípravami premiéry v nemenovanom meste pod Zoborom, ako miesto jeho nového pôsobiska označil jeho kolega a nástupca, Ján Chalupka.

Dobrý motýľ zákulisia

je cenou, ktorú pravidelne udeľuje kolektív divadla. Tento rok ho získala umelecká maskérka Anna Janoščíková. Medzi najvýznamnejšie kategórie ocenenia zase patrí Čestný motýľ za celoživotný prínos a ten sa svojimi krídlami dotkol najdlhšie pôsobiaceho režiséra zvolenského divadla, Andreja Turčana. Zagratulovať na pódium mu prišla aj jeho dcéra, súčasná dramaturgička DJGT, Uršuľa Ferenčuková. Vo videovizitke spomenula aj to, že za svoj dar reči vďačí práve otcovi, ktorý jej na výletoch bicyklom neúnavne artikuloval slová do ucha.

Foto: Eva Ježovičová

Každá sezóna je v niečom iná, zároveň prináša to, čo ľudia potrebujú vidieť. Režisér Andrej Turčan hovorí: „Divadlo musí triafať do snov, spomienok a životov ľudí. Diváci  sa chcú stretnúť sami so sebou, chcú sa vidieť v priemete divadelného diania.“

Na doskách, čo znamenajú svet, sa však okrem iného odohráva samotný život. Dôkazom je niekoľko radostných udalostí, ktoré prinesie nadchádzajúca sezóna. Okrem premiér a osláv životných jubileí to bude aj svadba dvoch hercov, Daniela Výrostka a Dominiky Misárovej, ktorú ohlásili práve počas galavečera Motýľ.

Životné jubileum nedávno oslávila herečka Zlatica Gillová (80), ktorú môžete vidieť v inscenácii Plač a ďalší významný sviatok čaká čoskoro aj Štefana Šafárika. Hoci obľúbený komik tento rok oslávi sedemdesiatku, na jeho aktívnosti to neuberá. Práve naopak, v nadchádzajúcej sezóne ho uvidíme v novej inscenácii s názvom Dobre rozohraná partia, ktorá má mať premiéru devätnásteho októbra.  Aj keď má byť darom k jeho narodeninám, nedá sa povedať, že by bola šitá na mieru. „Hra je o mne a o kolegovi Rohoňovi, o sedemdesiatnikoch, ktorí sú starí, hluchí a ufrfľaní..,“ smeje sa sympatický herec, pre ktorého je v živote aj divadle podstatná radosť.

Ocenenie Motýľ

je jednou z mála cien, ktoré sa neboja staviť vždy na odlišný vizuál. Tento rok k laureátom putoval vypreparovaný motýľ, minulý rok to bola váza. „O rok bude desiaty ročník, je možné, že už zvolíme jednotnú koncepciu,“ vyjadrila sa Ferenčuková.  Viac než vzhľad, je však podstatná samotná idea. „Motýľ symbolizuje prácu herca na inscenácii a zároveň na svojej postave. Najprv ako húsenica vstrebáva poznatky, potom ich vnútorne spracúva ako larvička a nakoniec sa vyliahne ako krásny motýľ v podobe postavy či inscenácie. Motýľ je niečo nepolapiteľné ako talent a zároveň vzácne viditeľné,“ dodala dramaturgička, ktorá v zvolenskom divadle, vďaka otcovi režisérovi, prakticky vyrástla.