Multikino Europa Cinemas otvorilo svoje brány len pred dvoma týždňami a už sa stalo dejiskom významnej kultúrnej udalosti. Vo štvrtok podvečer uviedlo za osobnej účasti samotných tvorcov predpremiéru nového slovenského filmu Tanec medzi črepinami, ktorú sprevádzalo aj vystúpenie folklórnej skupiny Bacúšan. Ako sa vyjadrili tvorcovia snímky, po dlhej dobe ide o prvý skutočne slovenský film, pretože za ním stoja ľudia jednotnej národnosti. Jednotný je aj ich vzťah k slovenskej kultúre, tradíciám, hodnotám a k všetkému, čo robí Slovensko slovenským. Na filme to vidieť. A dokonca aj počuť.

Silným výrazovým prostriedkom, ktorým snímka prehovára k divákovi, je totiž folklór. Dôvodom je pozitívny vzťah režiséra a herca v jednej osobe, Mareka Ťapáka, k tradíciám našich predkov. „Čím som starší, tým viac si uvedomujem, odkiaľ pochádzam a kde žijem,“ hovorí. Vďaka spolupráci s famóznymi tanečníkmi SĽUKU či iných súborov sa mu podarilo oživiť jedinečný žáner hudobno-tanečného filmu, ktorý sa divákom po prvýkrát predstavil práve vo Zvolene. Výber miesta nebol náhodný – vízie, ktoré predchádzali samotnému vzniku, sa zrodili v okolí Zvolena, kam patrí časť Marekovho srdca. Osobne tento kraj pozná aj ďalší z tvorcov, tanečník a teraz už aj herec, Ondrej Mlynárik, ktorý odtiaľto pochádza. Tanec medzi črepinami, ktorý sa rodil ťažko a pomaly takmer päť rokov, však prináša úlomky mnohých iných krajov, o ktorých kráse a jedinečnosti sa pochybovať nedá. Roháče, Šútovský vodopád, Súľovské vrchy, Zuberec, Martinský skanzen a mnohé ďalšie miesta máte možnosť navštíviť prostredníctvom jednotlivých obrazov. Všetky spomínané zastávky sa otriasli pod nohami tanečníkov, ktorí často točili vo vysokých nadmorských výškach a za všetkých druhov počasia, čo nebola vždy zábava. Napriek tomu by vďaka pohodovej atmosfére mnohí ochotne točili ďalej. „Je pravda, že vzniklo toľko materiálu, že by stačilo aj na desať filmov,“ vyjadril sa kreatívny producent snímky, Tóno Popovič a dodal: „Keď bude odozva podobná ako od vás, a budú zdroje, Marek má už pripravený ďalší filmový projekt.“

Kolektív folklórnej skupiny Bacúšan v spoločnosti Marek Ťapáka, autora filmu

Za zmienku, okrem tanečných výkonov, rozhodne stojí aj hudobná zložka, ktorá mapuje celé kultúrne dejiny našej krajiny. Zaznie hudba z rôznych krajov, ktorá spojila aj prvky cigánske, balkánske, goralské… Podieľali sa na nej mnohí tvorcovia, medzi inými etno skupina Banda. Fanúšikovia sa môžu tešiť na soundtrack, z ktorého sa čoskoro do uší verejnosti dostane prvý singel. Za textom tejto pesničky, ako aj všetkých básnických textov vo filme, stojí Daniel Hevier. Čo je zaujímavé, filmu predchádzala divadelná verzia, ktorú mali diváci možnosť vidieť počas Grilliady v Banskej Bystrici. Už tam bolo zrejmé, že ide o jedinečný projekt a hoci Mareka od neho mnohí odhovárali, nedal sa presvedčiť a vďaka tomu mohol dnes Tanec medzi črepinami uzrieť svetlo sveta. Na záver slová Tóna Popoviča: „Dali sme do toho všetko, čo v nás je; lásku ku krajine, v ktorej žijeme, lásku k tancu, hudbe,…“ Ostáva len dúfať, že k zamilovaniu dôjde aj u diváka.

Film si môžete pozrieť v kinách od 21.6. a jeho tvorcovia sa netaja tým, že následne bude distribuovaný aj do Čiech.