grafika: NASA

Zatmenie Slnka, ktoré sa opakuje  aj niekoľkokrát do roka, ale sledovať v našich končinách ho môžeme len raz za niekoľko rokov, si v utorok dopoludnia odbilo svoje ďalšie predstavenie.

Najkrajší pohľad mali obyvatelia Švédska, ktorí mohli sledovať až 85% zatmenie našej hviezdy Mesiacom. Na Slovensku sme mohli sledovať čiastočné zatmenie, avšak nie nad celým územím to oblačnosť dovoľovala. Aj keď sa nad našim regiónom zrána nachádzala riedka oblačnosť, tá sa postupne vytratila a špeciálnymi okuliarmi vybavených zvedavcov obloha obdarila jedinečným pohľadom. Nad našim územím mesiac prekryl cca 78% Slnka.

Ďalšie čiastočné zatmenia predpovedá NASA aj v tomto roku, ale ďalšie sledovateľné bude až v roku 2012. Najmä Ázia, Pacifik, prípadne severná Amerika budú môcť vidieť čiastočné a v novembri 2012 aj úplné zatmenie Slnka.

Zatmenie však prináša hrozbu poškodenia zraku a tak ho bolo nutné sledovať len s ochrannými prostriedkami, špeciálnymi filtrami, prípadne cez zváračské sklo. Rovnako ak ste sa snažili o fotografické zachytenie tohto javu, bolo potrebné svoju techniku čiastočne upraviť. Inak ste zachytili aj výrazný slnečný odraz. My sme pre vás upravovali a takto sme zatmenie sledovali z nášho mesta.