Zvolenský memoriál Pavla Zábojníka, ktorý hostí ukrajinského účastníka KHL Donbass Doneck, ďalší ukrajinský tím Berkut Kyjev, českú Kadaň, poľský Sanok, Banskú Bystricu a samozrejme domáce HKm, priniesol v piatok večer tradičné stredoslovenské derby.

HKm Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)

Góly: 44. Podkonický – 31. Sýkora, 37. Češík, 40. Jankovič.

Zostava HKm: Šimko – Výborný, Mucha, Chovan, L. Jurík, Škvaridlo – Hraško, Juraško, Puliš, Brabenec, Podkonický – Pichnarčík, Ťavoda, Méry, P. Zuzin, L. Zuzin – Pokovič, Šiška, Čanky, M. Jurík, Ďaloga.

Úvodné štvrtkové duely asi viac prospeli hokejistom Banskej Bystrice, ktorých vyškolil nováčik KHL Donbass Doneck vysoko 6:2. Zvolenu totiž výhra nad tímom českej druhej najvyššej súťaže SK Kadaň (5:4) do piatkového derby veľmi nepomohla. Hokejisti spod Urpína boli počas celého zápasu presnejší a v koncovke omnoho viac nebezpeční, než zverenci Petra Mikulu. Aj keď úvod zápasu pred slušnou diváckou kulisou s účasťou fanúšikovských táborov oboch celkov patril domácim hokejistom, tí zlyhávali najmä vo finále pred banskobystrickým brankárom Dzubinom. Vyloženejšie šance tak mali hostia, v závere prvej tretiny mohol Šimka prekonať mladý Sýkora, ale čo neprišlo v prvej časti hry, prišlo hneď v tej druhej. Prvý gól Sýkoru síce ešte pre predčasné prerušenie hry uzaný nebol, ale v 31. minúte sa už potom hostia jeho zásluhou radovali. Keď o pár minút pridali ďalšie góly baranov Češík s Jankovičom, dominancia Országhových zverencov bola už aj podčiarknutá výsledkom. Ojedinelá šanca Čankyho z 35. minúty bola azda jedinou, ktorá trochu natiahla Dzubinu. V tretej tretine sa ale dokázali zvolenskí hokejisti prebrať. Zlom nastal po zaslúženom góle navrátilca Andreja Podkonického, lenže aj s prispením vylúčenia dokázali Banskobystričania ustáť priebeh stretnutia a skóre sa už nemenilo. V doplnkových samostatných nájazdoch prvé tri série skončili bez gólov a následne sa po dva razy presadili hráči na oboch stranách.

V rámci memoriálu, ktorý je spomienkou na niekdajšieho trénera zvolenského hokejového klubu Pavla Zábojníka, si v sobotu zmerajú Banskobystričania sily s Berkutom Kyjev o 15.30 h a turnaj hraný na zvolenskom zimnom štadióne vyvrcholí o 19.00 h zápasom medzi domácim HKm a nováčikom Bobrovej divízie Kontinentálnej hokejovej ligy pod vedením Júliusa Šuplera – HK Donbass Doneck.

Aktualizácia 18.8.2012: HC Berkut Kyjev – HC ’05 Banská Bystrica 2:0 (1:0, 1:0, 0:0), HKm Zvolen – HC Donbass Doneck 2:5 (0:4 ,0:0 , 2:1).