V utorok 10. novembra v popoludňajších hodinách bude do prevádzky uvedený nový úsek rýchlostnej cesty R2 medzi obcami Pstruša a Kriváň, ktorý obchádza mesto Detva.

rychlostna cesta R2 Detva Zvolen 2015 | BBonline.sk, ZVonline.skInvestíciu vo výške 178 miliónov eur Národná diaľničná spoločnosť a Ministerstvo dopravy financovali z väčšej časti prostredníctvom eurofondov. Základný kameň obchvatu metropoly Podpoľania poklepali v novembri 2013 a výstavba bola pôvodne naplánovaná do decembra tohto roku. Stavbu realizovalo konzorcium firiem Strabag, Doprastav a Váhostav. Úsekom na ceste prvej triedy I/50 v súčasnosti prechádzalo okolo 15-tisíc vozidiel denne. Nový úsek rýchlostnej cesty, ktorý disponuje trinástimi mostami, tak má odbremeniť nielen širšie centrum Detvy, ale aj susedné obce najmä od nákladnej a tranzitnej dopravy.

Slávnostné otvorenie za účasti zástupcov vlády je v utorok naplánované na 11-tu hodinu, pričom popoludní má polícia sprejazdniť úsek aj pre motoristov. Komunikácia bude zatiaľ uvedená do predčasného užívania, ktoré ešte následne môžu sprevádzať dopravné obmedzenia v súvislosti s opravou stavebných nedostatkov pri preberaní stavby.

rychlostna cesta R2 Detva Zvolen 2015 | BBonline.sk, ZVonline.skOd septembra minulého roka sa buduje aj ďalší úsek R2 v smere od východnej časti Zvolena, respektíve Zvolenskej Slatiny po Pstrušu, ktorý sa na nový obchvat Detvy napojí. Malo by sa tak stať v druhej polovici budúceho roka. Osemkilometrový úsek realizuje konzorcium firiem Corsán – Corvian Construcción, S.A. a Chemkostav IS Humenné za vyše 82-miliónov eur, z ktorých je rovnako podstatná časť financovaná z eurofondov. Otázne je ale nateraz prepojenie už vybudovanej časti R2, respektíve R1, s týmito novými úsekmi obchvatom mesta Zvolen. Sliač a tamojší obyvatelia dlhodobo nesúhlasia s plánovaným trasovaním rýchlostnej cesty ich chotárom. Aktuálne preto prebieha štúdia iných možných variant prechodu cesty okolo Zvolena, prípadne ponad časťou mesta.

Rýchlostná cesta R2 má pokračovať až do Košíc, predbežne sa na budúci rok predpokladá začiatok výstavby ďalšieho úseku od Kriváňa po Lovinobaňu. Na rok 2020 sa podľa pôvodných odhadov počíta aj so začiatkom výstavby rýchlostnej cesty R3 od Zvolena po Šahy. Tento úsek je v súčasnosti predmetom posudzovania vplyvov na životné prostredie, no zatiaľ o ňom vláda nehovorí a otázne je i jeho financovanie.