Zvolenské divadlo Jozefa Gregora Tajovského sa 19. novembra 2011 zapojilo do Noci divadiel, ktorá prebiehala na celom svete. Diváci, ktorí sa tohto nádherného podujatia zúčastnili zažili okrem necenzúrovaného predstavenia Snehulienka a sedem trpaslíkov aj zaujímavé sprievodné aktivity.

Celý večer začal premiérou predstavenia Betlehem. Už storočia sa na celom svete ľudia snažia podať príbeh narodenia Ježiša Krista tradičným alebo inovatívnym spôsobom. DJGT má pre vás v tomto predstavení pripravené mnohé zaujímavé prvky, ktorými sa snaží v divákovi vzbudiť napríklad aj dojem reálneho zásahu Diabla do typických predvianočných nákupov, kedy sa mnohí z nás nepozastavia pri známych na kus reči, ale ženieme sa za zľavnenými a mnohokrát zbytočnými darmi pod vianočný stromček. Inscenácia Betlehem rozpráva príbeh od počatia po narodenie Spasiteľa a v tomto predvianočnom období chytí diváka za srdce a zároveň rozosmeje netradičným spracovaním.

Kým deti v umeleckých dielňach pripravovali ozdoby na vianočný stromček, ostatní hostia mohli vo foyeri vyskúšať mnohé divadelné rekvizity. Po príjemnom privítaní riaditeľka divadla Jana Rafajová rozsvietila vianočný stromček, čím slávnostne otvorila Noc divadiel a zároveň privítala vianočné obdobie v DJGT.

Najväčšmi zvedaví a napätí boli návštevníci divadla po deviatej večer, kedy sme už nedočkavo postávali pred dverami do divadelnej sály, v ktorej nám herci mali predviesť Snehulienku pre dospelých. Možno niektorí čakali viac nahoty, možno predstavivosť ďalších sa spájala so Snehulienkou v domčeku so siedmymi trpaslíkmi, no o tom, že predstavivosť nemá hraníc nám ukázal režisér Michal Spišák, ktorý odmoderoval predstavenie, ktoré sa skutočne len jemne dotýkalo základnej formy tejto inscenácie. S vysvetlením, prečo si divadlo vybralo práve Snehulienku a sedem trpaslíkov, prišiel na pódium Vladimír Rohoň, ktorý poznamenal, že všetky ďalšie rozprávky nemajú dostatočné výchovné prvky pre naše deti. Pre príklad uviedol Popolvára, ktorého bratia kradli a klamali a vetvičky z medenej hory zaniesli do zberu, vlk v červenej čiapočke s kameňmi v žalúdku nebezpečne pripomína pašerákov omamných látok, Janko a Marienka sú závislí na perníku a v stave nirvány upália zaživa úbohú dôchodkyňu, ktorá, ako sa zistí, bola predsa len dílerom perníku a princ v Šípkovej Ruženke je nekrofil, ktorý bozkáva mŕtvoly. Keď sa na tieto rozprávky pozrieme podobným pohľadom, Snehulienka sa nám zdá celkom neškodná. Samozrejme, ak si ju nevezmú do parády herci Divadla Jozefa Gregora Tajovského a z nežného dievčatka sa nestane sexuálna dračica Hulienka.

Polnocou sa Noc divadiel v DJGT zavŕšila. Pred vchodom do foyeru sa stretli všetci diváci, herci a vedenie divadla, aby Múza Tália pred všetkými predniesla reč a prianie divadlu do budúcnosti: „Nech žije divadlo a jeho diváci.“