V deň 68. výročia Slovenského národného v povstania sa na Letisku Sliač začína všetko pripravovať na víkendové Medzinárodné letecké dni SIAF 2012.

V stredu dopoludnia, krátko pred pol jedenástou, pristál na letištnej ploche Letiska na Sliači americký bombardér dlhého doletu B-52 Stratofortress. Americké vzdušné sily ho využívajú už od 50-tych rokov minulého storočia. Jeho pristátie sledovalo v okolí letiska množstvo zvedavcov a to aj napriek tomu, že avizovaný prílet sa len v noci posunul o niekoľko hodín skôr, než bolo pôvodne plánované. Stroj s rozpätím krídiel viac než 56 metrov bude počas leteckých dní vystavený na statickej ukážke, k čomu ho jeho veľkosť aj predurčuje. Práve kvôli nej musel priletieť na Sliač ako prvý, nakoľko sa okolo neho následne rozložia ďalšie lietadlá a zo stredného Slovenska bude spomedzi všetkých hostí, práve tento americký stroj odlietať ako posledný.

Zo stredajšej dopoludňajšej letovej prevádzky to však nebolo všetko, pretože v civilnej časti letiska popri tom odbavili dovolenkujúcich a Vzdušné sily Slovenskej republiky vyslali trojicu stíhačiek MiG 29 na slávnostný prelet ponad Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Organizátori navyše privítali už aj ďalšie lákadlo leteckých dní v podobe najnovšej ruskej stíhačky MiG 29M2.

Už vo štvrtok priletí na Sliač aj najväčšie lákadlo spomedzi dynamických ukážok – talianska letecká skupina Frecce tricolori. Kompletný program podujatia SIAF 2012 a všetky novinky nájdete na oficiálnej stránke Medzinárodných leteckých dní SIAF 2012.

Aktualizácia 30.8.2012: Fotogaléria doplnená o fotky z príletu Frecce Tricolori, ktorý na Sliači pristáli vo štvrtok dopoludnia.