Pútavá parašutistická disciplína Canopy piloting (pilotovanie padákov) si aj tento rok získala záujem širokej verejnosti počas Majstrovstiev Slovenska v pilotovaní padákov 2018, minulý víkend na letisku Očová.

Podujatia sa zúčastnilo deväť súťažiacich, z ktorých jeden pochádzal z Českej Republiky. Na výkony týchto skúsených športovcov, ktorých počty zoskokov sa rátajú na tisíce, sa napriek bohatému programu podujatí v blízkom okolí, prišlo pozrieť cez 1 300 divákov. Väčšinu návštevníkov tvorili rodiny s deťmi a mladé partie ľudí. Diváci mali možnosť nahliadnuť na podujatie aj z hora vďaka vyhliadkovým letom lietadlom, ktoré prebiehali celý deň. Večer počas priaznivých poveternostných podmienok sa podarilo zrealizovať aj vyhliadkové lety návštevníkov na upnutom balóne.

Aktuálny ročník podujatia bol viac zameraný na ukážky rôznorodosti a krás parašutistického športu. Okrem súťažných a dych berúcich pristátí parašutistov, návštevníkov najviac zaujali vystúpenia akrobatickej skupiny Compact Skydive, ktorí predvádzali unikátnu spoločnú akrobaciu na padákoch s názov CRW, akrobatické a umelecké vystúpenia leteckých modelárov, či zlietanosť a umenie pilotov z domáceho Očovského aeroklubu na motorových aj bezmotorových lietadlách. Svoje parašutistické schopnosti predviedli aj reprezentanti Slovenska na presnosť pristátia Roman Dubský a Pavol Urban, ktorí doslova zasvišťali nebom v špeciálnych kombinézach Track-suit s dymovnicami.

Deti mohli naplno využívať rôzne pozemné atrakcie ako starodávnu stíhačku, skákacie hrady, trampolínu, stánky s detskými hračkami, či tzv. Očovskú pláž pozostávajúcu z pieskoviska a malého bazénu. Rozhodne zaujímavou atrakciou boli vystavené letecké modely a foto-bunka  s foto pamiatkou pre každého návštevníka zdarma. Počas dňa sa po registrácií vylosovali dvaja výhercovia, ktorí si na vlastnej koži na mieste vyskúšali tandemový zoskok. Tí,  ktorým sa vyhrať nepodarilo mali ešte možnosť skúsiť svoje šťastie v tombole s atraktívnymi cenami.

Po ukončení leteckých show prišlo na radu vyhlásenie výsledkov. Pred nimi však získal priestor krst výnimočnej  knihy  Podpoľanie  z neba, ktorej autormi sú Milan Paprčka (foto) a Adriana Drugová (text). Krstným otcom knihy sa stal letecký mechanik Ďuri Uhliar, ktorý ju symbolicky polial leteckým benzínom. Majstrom Slovenska roku 2018 sa stal Roman Dubský, druhé miesto obsadil skokan z domáceho očovského aeroklubu Ján Vrbický a tretie miesto patrilo Maránovi Mikulovi.