V stredu 1. februára 2012 sa konala v  Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene litvernisáž výstavy s názvom „Bumcarára ok(n)om cára“.

Novinárka a fotografka Monika Necpálová predstavila na litvernisáži svoje fotografie a zápisky z cesty po Rusku, ktoré pred dvoma rokmi navštívila. Cieľom mnohých ľudí je cestovanie, no len málokto by si vybral Rusko. Mnohých nás odrádza spoločná minulosť a s ňou spojené predsudky. Po absolvovaní livernisáže sa však všetky predsudky stratia. Či už vplyvom nádherných fotografií alebo veľmi pútavého a energického rozprávania autorky, krajina z ďalekého severu naozaj upúta. Zaujímavé sú najmä rozdiely v kultúre. Zatiaľ čo u nás na Slovensku platí, že za kultúrou sa treba naháňať, vyhľadávať ju, v Rusku je to vraj úplne naopak. Tam si ťa nájde sama. Či už na uliciach, v podchodoch, na každom rohu stojí stánok alebo predajca, ktorý sa snaží predať lístky do divadla.

Z pútavého rozprávania Moniky Necpálovej máte pocit, že niektoré zážitky ste zažili vy sám. Živo si  predstavujete historické ruské metro, o ktorom sa šíria obdivné reči a ruch, ktorý v ňom panuje. Autorkine prirovnanie metra k mravenisku je pochopiteľné aj pre tých, čo v Rusku nikdy neboli. Každý sa niekam ponáhľa a zároveň tam má každý jeden človiečik svoje miesto.

Rodáčka zo zvolenského okresu priniesla svojim rozprávaním do knižnice kus ruskej atmosféry. Z jej návštevy Moskvy, Petrohradu a iných zaujímavých miest by sme si však mali zobrať aj ponaučenie. Hrdosť slovenského národa sa tej ruskej nemôže vyrovnať. Velikáni ako Puškin sa tu tešia obdivu a neustálemu záujmu. Od malička sú Rusi vedení k poznaniu a hrdosti na svojich predkov. Dúfam, že túto vlastnosť si časom od svojich bývalých sovietskych bratov osvojíme a začneme byť hrdí.

Výstava fotografií Moniky Necpálovej bude pre verejnosť sprístupnená v študovni a čitárni knižnice od 15. marca 2012.