ZVonline.sk (Michaela Barcíková, foto: autorka a Stanislav Duraj) | 23.4.2016

FOTO: Lesnícke dni oslávili desiate narodeniny

Každoročná akcia priniesla Zvolenčanom bohatý program. Lesnícke dni poskytujú verejnosti atraktívny program s dôrazom na mladšiu generáciu. Hlavným mottom tohto ročníka bolo „Zelená dekáda – rastieme ďalej!“.

IMG_0044V piatok 22. apríla sa na námestí vo Zvolene konal desiaty jubilejný ročník Lesníckych dní. Slávnostné otvorenie začalo dopoludnia pestrým programom určený všetkým vekovým kategóriám. Zaplnené námestie sa krátko pred poludním tešilo na premiéru filmu Krajina bez tieňa s titulnou piesňou Zuzany Smatanovej.

Na pódiu vystúpili viceprimátor mesta Zvolen, Jaroslav Stehlík, ktorý v úvode svojho príhovoru privítal na pôde mesta generalitu lesníctva v rámci Slovenska. „Dovolili sme si združiť všetky organizácie, ktoré u nás sídlia a podpísali sme memorandum, v ktorom sme sa zaviazali, že mesto Zvolen sa stane hlavným mestom lesníctva,“ povedal Jaroslav Regec, vedúci služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Riaditeľ Národného lesníckeho centra Ľuboš Németh dodal: „Som o tom presvedčený, že aj druhá dekáda bude taká úspešná, ako tá prvá.“

Desať rokov Lesníckych dní  sa organizátori rozhodli zmapovať retrospektívne. Na témy Desaťročnica lesníckych dní, Úspešný príbeh lesnej pedagogiky a Dekáda slovenských lesov, lesníkov a lesníctva si pripravili tri krátke reportáže.

12Počas celého dňa bol na pódiu kultúrny program, v rámci ktorého vystúpili najmä detskí účinkujúci zo ZUŠ Sliač a zo ZUŠ Očová. Tento rok Lesnícke dni neponúkali len jedného hudobného hosťa. Okrem Zuzany Smatanovej prijali pozvanie aj členovia skupiny HEX.

Šnúra akcií sa zo Zvolena prenesie do ďalších miest – Bratislavy, Kežmarku, Košíc a do množstva sprievodných podujatí po celom Slovensku.

Lesnícke dni sa tentokrát konali presne na Deň Zeme. Na Slovensku sa konajú od roku 2007. Prostredníctvom spolupráce lesníckych inštitúcií vytvárajú možnosť aktívnej komunikácie so širokou verejnosťou a prezentáciu lesníctva. Hlavným koordinátorom celoslovenského projektu je Národné lesnícke centrum.

Fotogaléria