Piatok trinásteho priniesol aj pohronské derby medzi hokejistami Zvolena a Banskej Bystrice. Z víťazstva sa radovali domáci rytieri, pričom štyrmi kanadskými bodmi sa zaskvel Peter Zuzin.

Do zápasu vstúpili lepšie Zvolenčania, ktorí si hneď v úvode vypracovali dve sľubné príležitosti a v 3. minúte otvorili skóre. Peter Zuzin v prečíslení dvoch proti jednému zvolil namiesto prihrávky strelu a rozhodol sa správne – 0:1. Hráči HKM boli nebezpeční aj v nasledujúcich minútach, ale ďalšie šance nevyužili.

Barani otočili priebežný stav dvomi gólmi, ktoré delilo len 24 sekúnd. V 9. minúte vyšiel hosťom brejk dvoch proti jednému, keď Carter Turnbull prihral zľava Marcusovi Velovi, ktorý poľahky zakončil do odkrytej bránky – 1:1. Krátko na to vystrelil z ľavého kruhu presne Turnbull – 1:2. Ďalšie gólové príležitosti videli diváci vo Zvolene v 17. minúte. Turnbull mohol pridať druhý gól, ale v samostatnom úniku Jakea Kupskyho neprekonal. O pár sekúnd neskôr unikol na opačnej strane klziska Juraj Šiška, ktorý si položil Gašpera Krošelja v bránke hostí, ale neprekonal ho.

Zverenci Petra Oremusa boli strelecky aktívnejší a v 26. minúte vyrovnali na 2:2. Patrik Marcinek číhal vľavo pred bránkoviskom a poslal do odkrytej bránky puk, ktorý sa k nemu odrazil po aktivite Zuzina. Prvú presilovku zápasu hrali od polovice 29. minúty rytieri, a bola hneď 5-minútová.

Rozhodcovia totiž po preskúmaní videa prehodnotili pôvodný verdikt o dvoch minútach a tvrdý zákrok Andreja Bíreša na Filipa Čulíka ocenili vyšším trestom. Barani však aj vďaka Krošeljovi prežili dlhé oslabenie bez ujmy. Najväčšiu šancu Banskej Bystrice v prostrednej časti hry mal v 36. minúte Matej Macek, ktorý sa rútil sám na Kupskyho, ale puk poslal nad bránku.

Hneď v úvode poslednej 20-minútovky sa vlnila sieť v bránke rytierov, keď z vrcholu ľavého kruhu vystrelil presne obranca hostí Bode Wilde. Hráči a fanúšikovia HC ’05 sa však radovali zbytočne, keďže arbitri si na videu všimli ofsajdové postavenie Matta Wilkinsa. Vyše štyritisíc divákov videlo ďalší, teraz už platný gól v 43. minúte. Po súboji ostal otrasený a bez hokejky útočník baranov Tomáš Matoušek a Zvolenčania krátku výhodu využili, keď od modrej čiary vystrelil presne Samuel Hain – 3:2.

Hostia hrali od záveru 48. minúty svoju prvú presilovku, ale paradoxne v nej inkasovali. Marek Viedenský potiahol protiútok a v prečíslení prihral ideálne presne zakončujúcemu Marcinekovi, ktorý tak skóroval po druhýkrát v stretnutí. Zverenci kanadského trénera Douga Sheddena ešte pohronské derby zdramatizovali gólom na 4:3 v 50. minúte. Luke Adam v početnej prevahe prihral zľava pred bránku Velovi, ktorý sa otočil a prepasíroval puk za bránkovú čiaru, čím sa zaradil medzi dvojgólových strelcov duelu. Dvojgólový bol aj Zuzin, ktorý sa v 54. minúte presadil z dorážky po brejku a pripísal si už štvrtý kanadský bod v zápase – 5:3. Banskobystrický tím už nedokázal reagovať a výhru HKM poistil gólom do prázdnej bránky Juraj Šiška – 6:3.

Tipos extraliga – 9. kolo – piatok 13.10.2023, 18.00 h – Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 6:3 (1:2, 1:0, 4:1)

Góly: 3. Zuzin (Marcinek), 26. Marcinek (Zuzin, Rauhauser), 43. Hain (Zuzin, Viedenský), 48. Marcinek (Viedenský, C. Hults), 54. Zuzin (Marcinek, Viedenský), 59. Šiška – 9. Vela (Turbull, Holenda), 10. Turnbull (Wilkins, Ďatelinka), 50. Vela (Adam, Wilde). Rozhodovali: Jobbágy, Výleta – Bogdaň, Šoltés. Diváci: 4113.

Zostava HKM Zvolen: Kupsky (Trenčan) – Sládok, Hain, C. Hults, Čulík, Rauhauser, Kubka (A), Haborák – R. Bondra, Langkow, Šiška – Mucha, M. Hults, Kašlík – Zuzin (A), Viedenský (C), Marcinek – Csányi, V. Fekiač, Kolenič.
Tréner: P. Oremus.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Belányi) – Bačík, Hora, Ďatelinka (C), Wilde, Holenda, Žabka, Pavúk – Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek (A), Bíreš (A), Gašpar – Žitný, Adam, Petriska – Macek, Stránsky, Faith.

12 HC 19 Humenné 9 1 1 0 7 22:41 5

Hokejisti HKM Zvolen sa v ďalšom kole predstavia v nedeľu 15. októbra od 18.00 h na ľade HK Poprad.