V piatok 18. februára sa pod Urpínom odohralo šieste tohtosezónne pohronské derby. Zo súboja rivalov, v ktorom rytieri podľahli baranom po samostatných nájazdoch, vám prinášame aj fotogalériu.

Od úvodu zápasu sa hral svižný hokej a obe mužstvá sa dostávali do nebezpečných situácií. Prvú presilovú hru mali k dispozícii od polovice 7. minúty Zvolenčania, ktorí v početnej prevahe paradoxne inkasovali, keď Gilbert Gabor v prečíslení dvoch proti jednému prihral vpravo Chaseovi Bergerovi, ktorý strelou švihom prestrelil Robina Rahma – 1:0. Hostia mali dobrú príležitosť na vyrovnanie po ďalšom faule baranov, vďaka ktorému mali k dispozícii 17-sekundovú presilovku o dvoch mužov.

Rytieri ju nevyužili, no v následnej presilovej hre 5 na 4 vystrelil z pravého kruhu z prvej Ville Leskinen a Evanovi Weningerovi prepadol puk za bránkovú čiaru – 1:1. Baranom mohol v polovici prvej tretiny prinavrátiť vedenie Berger, ktorý opäť prekonal Rahma, no puk odvrátil spred bránkovej čiary obranca rytierov Oldrich Kotvan. Po faule rytierov z konca 15. minúty si v početnej prevahe zahrali aj domáci, ktorí presilovku využili. Z pravého kruhu vystrelil z prvej Berger, Rahm puk neudržal a Gabor prihral pred bránku Mitchellovi Fossierovi, ktorý poslal Banskú Bystricu opäť do vedenia – 2:1.

Na začiatku druhej tretiny vypálil do Rahmových betónov po prihrávke Dávida Šoltésa obranca domácich Patrik Bačík. V 26. minúte zas na opačnej strane klziska zakončoval nebezpečne Tomáš Török. V 29. minúte už Zvolenčania vyrovnali, keď Jérémy Roy našiel z vlastného obranného pásma na útočnej modrej čiare voľného Patrika Marcineka, ktorý bol vytlačený z ideálnej pozície, no našiel pred bránkou osamoteného Leskinena, a ten už nemal problém zakončiť do odkrytej časti Weningerovej svätyne – 2:2.

Do ďalšieho samostatného nájazdu sa v 31. minúte po chybe Patrika Bačíka dostal Nick Saracino, ktorý však nasmeroval puk vedľa bránky. V tejto časti zápasu dominovali rytieri, ktorí po vyrovnávajúcom góle zatlačili baranov a vypracovali si hneď niekoľko nebezpečných striel. Bystričania sa však z vyrovnávajúceho gólu postupne oklepali a začali hroziť z brejkov. Po dvoch tretinách platil stav 2:2.

Na začiatku tretej tretiny zapracoval v útočnom pásme domácich Filip Vašaš, ktorý získal puk a dostal sa pred Rahma, no nezakončil presne. Vzápätí sa pred bránku natlačil aj Gabor, avšak ani on baranov do vedenia nevrátil. Na začiatku 44. minúty si už ale zverenci Petra Oremusa inkasovali po tretíkrát po tom, čo Jakub Urbánek posunul puk Bergerovi, ktorý z priestoru pravého kruhu po druhýkrát v zápase skóroval – 3:2. Bystričania mali v treťom dejstve aj naďalej navrch. V 48. minúte Vašaš vletel do útočného pásma a prihral Tamášimu, ktorý zadovkou našiel Kabáča, ktorý peknú akciu nezakončil gólovo.

Hráči Zvolena postupne zvýšili aktivitu v ofenzíve a v polovici 53. minúty získali presilovku, ktorú okamžite využili, keď Leskinen vystrelil a zavŕšil hetrik, keďže puk po kontakte s viacerými hráčmi stojacimi v predbránkovom priestore zapadol za Weningera – 3:3. Vo zvyšnom priebehu poslednej 20-minútovky už ani jedno z mužstiev nestrhlo 3 body na svoju stranu. Pod Urpínom sa tak predlžovalo a v hre 3 na 3 bol najbližšie ku gólu Jacob Cardwell, ktorý vypálil z prvej do hornej žŕdky bránky Zvolena.

Samostatné nájazdy ovládli Bystričania. Hneď prvý premenil Berger, ktorý tak spečatil hetrik, keďže Zvolenčania sa v nájazdoch nepresadili a gól 27-ročného Američana bol napokon víťazný. Na Bergera nadviazali aj Šoltés s Fossierom, ktorí taktiež v nájazdoch prekonali Rahma. Hokejisti Zvolena tak po prvýkrát v sezóne podľahli Banskej Bystrici, aj keď získali aspoň bod.

Peter Oremus, tréner HKM Zvolen: „Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas, vždy sme sa vrátili do hry. Bystrica hrá teraz naozaj veľmi dobrý hokej a nie je to proti nej jednoduché. My si každý bodík vážime, čiže aj tento, ktorý si vezieme z Banskej Bystrice. Ľudia boli parádni, bol to dobrý zápas. Obe mužstvá urobili maximum a z pohľadu toho, že sa zápas dostal až do „penált“, to bolo pre ľudí výborné. Pokiaľ ide o hetrik Villeho Leskinena, ja som ho ani nechcel zobrať na zápas, pretože Fíni nás ráno porazili, potom sa začal smiať, tak som ho zobral a takto sa mi odvďačil.“

Ville Leskinen, útočník HKM Zvolen: „Nebol to náš najlepší zápas, ale Banská Bystrica hrala veľmi dobre. Vždy je pekné strieľať góly, ale najdôležitejšie sú víťazstvá tímu.“

Antti Karhula, tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Ako prvé musím povedať to, že Zvolen je dobrý tím, hrá dobrý hokej a nie je ľahké proti nemu niečo získať. Ale my sme dnes hrali tiež veľmi dobre. Obzvlášť prvá tretina bola skutočne kvalitná a vyrovnaná. V druhej tretine sme robili zlé rozhodnutia s pukom a súper sa po pár forčekoch dostal na koňa. V tretej tretine sme však boli silní, hrali sme skutočne dobrý hokej. Mohli sme dať 2-3 góly a rozhodnúť zápas, ale nedokázali sme to a po jednom šťastnom odraze hostia vyrovnali. Máme však extra bod, ktorý berieme.“

Tipos extraliga – 39. kolo – piatok 18.02.2022 – Zimný štadión Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 4:3 sn (2:1, 0:1, 1:1 – 0:0, 3:0)

Góly: 7. Berger (Gabor), 16. Fossier (Gabor, Berger), 44. Berger (Urbánek, Cardwell), rozh. náj.: Berger – 10. Leskinen (Diakov, Krieger), 29. Leskinen (Marcinek, Roy), 53. Leskinen (Roy, Krieger). Presilovky: 1/1 – 2/3. Rozhodovali: D. Konc st., V. Snášel ml. – M. Ordzovenský, L. Kacej – J. Konc st. (video). Diváci: 744 (max. povolený počet)

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Weninger (Belányi) – Bačik, Cardwell, Ďatelinka, Björkung, Crevier-Morin, Kostromitin, Jendroľ – Šoltés, Berger, Urbánek – Fossier, Bubela, Lamper – Kabáč, Tamáši, Vašaš – Gabor, Paukovček, Melcher. Trenér: Antti Karhula

Zostava HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Kotvan, Hain, Diakov, Roy, Meliško, Kubka, Sládok, Brumerčík – Jedlička, Viedenský, Puliš – Leskinen, Krieger, Osterberg – Csányi, Mikúš, Saracino – Török, Marcinek, Chlepčok. Trenér: Peter Oremus

12 MHk 32 Liptovský Mikuláš 42 8 4 3 27 97:157 35

Hokejisti Zvolena sa najbližšie predstavia na domácom ľade, kde v nedeľu 20. februára o 18.00 h privítajú v rámci 40. kola Tipos extraligy Prešov.