Hokejisti Banskej Bystrice zvíťazili v sobotnom druhom zápase štvrťfinále play off Tipos extraligy na ľade Zvolena 2:1 a v sérii hranej na štyri víťazstvá vyrovnali na 1:1. Tretí duel je na programe v utorok v Banskej Bystrici.

V úvode bola o niečo viac aktívnejšia Banská Bystrica, ale ako prvý hrozil Zvolen počas presilovky Osterbergom. Šancí bolo málo, išlo skôr o nepríjemné strely, na strane hostí sa o jednu takú pokúsil Tamáši, na domácej Jedlička a v druhej presilovke opäť Osterberg. Prvá väčšia príležitosť sa naskytla až v 14. minúte Jedličkovi, dostal sa do úniku, no na Weningera nevyzrel. Podobne dopadol o dve minúty neskôr aj Osterberg po obkorčuľovaní bránky a následnej strele. A tak prišiel trest pre HKM. Hokejisti spod Urpína využili presilovku, v závare pred bránkou sa štyri sekundy pred prestávkou presadil z dorážky Michaud – 0:1.

Úradujúci majster vyrovnal 60 sekúnd po začiatku druhej tretiny. Hain obkorčuľoval bránku, nik ho nebránil a z dolnej časti kruhu úplne voľný pokoril gólmana HC ´05. Tento gól na 1:1 zvolenských hokejistov povzbudil a mali aj ďalšie možnosti, konkrétne zblízka Saracino, Jedlička a dvakrát Mikúš. Skóre sa nemenilo ani počas tretej presilovky domácich a po nej mohlo zahrmieť na opačnej strane, ak by dobré možnosti využili Tamáši a dvakrát Michaud, proti bol Rahm. V polovici stretnutia vyrobili Zvolenčania chybu a Paukovček sa ocitol v medzikruží úplne sám pred brankárom, nenašiel na neho recept a z dorážky sa to nepodarilo následne ani Gaborovi. Paukovček bol v dobrej možnosti ešte v 34. minúte pri ľavej žŕdke, nezasunul puk pri nej za čiaru. Na druhej strane nevyšlo ´bryndziarom´ prečíslenia dvoch na jedného a nepresadil sa neskôr sám pred Weningerom ani Csányi. Bystrica teda znovu trestala, tentoraz 91 sekúnd pred prestávkou z podobnej situácie ako pri prvom góle z konca prvej tretiny, keď najprv Bubela neuspel pred Rahmom, no z dorážky sa Michaud tešil i z druhého gólu – 1:2.

V tretej tretine sa domáci od začiatku snažili o vyrovnanie a najbližšie mali k nemu počas presilovky, keď Krieger prenikol cez troch hráčov, no presnejšie bekhendové zakončenie mu zmaril faulom Ďatelinka. Nasledovala nevyžitá 34 sekundová početná výhoda o dvoch hráčov a potom aj o jedného v podaní ´rytierov´ HKM. Weninger zneškodnil dobré koncovky Mikúšovi a Csányimu. Presilovku si potom zahrali Banskobystričania a v nej mal tutovku voľný Urbánek, neuspel. Podobne dopadol už v hre piatich proti piatim v predbránkovom priestore Výhonský a tretí gól svojho mužstva nepridal z kruhu švihom ani Šoltés. Zvolen pohrozil až v závere Leskinenom, z dvoch metrov nepokoril gólmana HC´05 a pri hre v šestici bez brankára sa to nepodarilo ani Pulišovi.

Tipos extraliga – štvrťfinále play-off – 26.03.2022 – Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Góly: 21. Hain – 20. Michaud (Lamper, Bubela), 39. Michaud (Fossier, Bubela). Rozhodovali: Baluška, Výleta – M. Orolin, Frimmel (video – Lauff), vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3460 divákov. Stav série: 1:1

HKM Zvolen: Rahm (Trenčan) – Kotvan, Hain, Diakov, Roy, Hraško (A), Kubka, Meliško – Zuzin (A), Viedenský, Puliš (C) – Leskinen, Krieger, Osterberg – Jedlička, J. Mikúš, Saracino – Csányi, Marcinek, Török

HC ’05 Banská Bystrica: Weninger (Belányi) – Bačík, Cardwell (A), Bača, Björkung, Crevier-Morin, Ďatelinka – Šoltés, Berger (C), Urbánek – Michaud, Bubela, Fossier – Kabáč (A), Tamáši, Výhonský – Gabor, Paukovček, Lamper – K. Jendroľ

Videozostrih zápasu

Pokračovanie tejto série je na programe už v utorok 29. marca, kedy sa odohrá pod Urpínom prvý z dvojice zápasov hraných na banskobystrickom ľade. Stretnutie odštartuje rovnako ako v predošlých zápasoch o 18. hodine.