Na úvod si dovolím použiť vetu pána Šafárika: „Najkrajším poslaním herca je rozdávať radosť“. V tomto duchu sa niesol celý galavečer MOTÝĽ 2011. V Divadle JGT bola táto divácka anketa o najpolulárnejšieho herca, herečku a inscenáciu vyhlásená už po ôsmykrát. Udelením ceny Čestný motýľ bola ocenená dlhoročná práca troch mužov, ktorí svojou námahou a talentom prispievali k tvorbe hodnotného a krásneho diela, ktorým divadlo je. Poďme sa teda pozrieť na výsledky.

Galavečer otvorili členovia DJGT zábavným „zostrihom“ z predstavení uplynulej sezóny a divákov privítala riaditeľka divadla Jana Raffajová. MOTÝĽ je anketa, ktorá má veľkú výpovednú hodnotu práve tým, že odráža názory a pocity divákov. Tí si za najobľúbenejšiu herečku v 62. divadelnej sezóne zvolili Vladenu Škorvagovú, ktorej cenu odovzdal Peter Novotňák, riaditeľ úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). V nominácii s Vladenou Škorvagovou boli herečky Svetlana Sarvašová a Barbora Špánková. Ako o nej hovorila krátka dokrútka: „Vďaka svojmu herectvu už 5-krát vysadla na víťazný trón ankety Motýľ. Svoje herecké umenie momentálne uplatňuje v inscenáciách Cesta okolo sveta za 80 dní, Smrť v ružovom, Dokonalá svadba, Čertice, Hugo Karas, Kupec benátsky, Hľadá sa Mikuláš a Snehulienka a 7 trpaslíkov“.

Titulom najpopulárnejší herec sa opäť raz môže popýšiť Štefan Šafárik, ktorý v počte hlasov predbehol ďalšie zvučné mená akými sú Radoslav Kuric a Richard Sanitra. Po viac ako stovke odohraných postáv ho nikdy neopúšťa radosť z divadla. Jeho nekonečný optimizmus a dobrú náladu si môžete vychutnať v inscenáciách Lakomec, Kupec benátsky, Traja muži na nesprávnej adrese a Čertice.  Cenu mu odovzdala Anna Ťureková, vedúca oddelenia odboru kultúry a vzdelávania BBSK.

Najobľúbenejšou inscenáciou sezóny sa stalo pokračovanie komédie Poplach v hoteli Westminster 2 v réžii Ľubomíra Pauloviča, ktorému cenu prišla odovzdať Alžbeta Staníková, viceprimátorka mesta Zvolen. Ďalšími nominovanými inscenáciami boli Čertice, ktoré režíroval Michal Spišák a Lakomec v réžii Martina Kákoša. Ľubomír Paulovič poďakoval okrem iných hlavne svojej milovanej dcérke Dominike.

Po včerajšom večeri majú nových majiteľov aj tri ocenenia Čestný motýľ. Divadlo netvoria iba herci a režiséri. Je tu kopa ľudí, ktorých nikto nevidí a nepozná, ale bez ich práce by predstavenia nevyzerali tak ako ich poznáme. Prvého Čestného motýľa získal jeden z nich, dlhoročný osvetľovač DJGT Ondrej Kminiak. Ďalšie ocenenia už poputovali do rúk hercov. Získali ich Ján Selecký a Mikuláš Onufrák, ktorý tento rok oslávi okrúhlych 70 rokov.

Kto sa zúčastnil tohto udeľovania cien, nemohol odísť sklamaný. Divadelníci ho poňali, ako inak, po svojom. Vďaka vtipným nápadom a hereckým osobnostiam, ktoré v Divadle JGT pôsobia, sa podarilo formálne udeľovanie cien premeniť na jedno veľké divadelné predstavenie. Večerom nás sprevádzali Michal Spišák a Daniel Výrostek. V programe boli nenápadne zakomponované scény a piesne z inscenácií divadla. Do tohto „predstavenia-nepredstavenia“ sa zapojili svojou štipkou aj ocenení, ktorí v sebe nezapreli humoristov, ale hlavne skromných a dobrých ľudí. Môžeme povedať, že 63. divadelná sezóna začala naozaj vo veľkom štýle.