Koncert, premietanie aj Divadlo do houslí dokázali retrospektívne spojiť prítomnosť s minulosťou, čím podarene prepojili mladé publikum so starším . Zdá sa, že ani neplánovaná zmena programu festivalu nakoniec neublížila.

Dramaturgia piatkového programu myslela aj na detského diváka. Festival v doobedňajších hodinách uviedol študentské predstavenie DDS Zrkadlo, ktoré vzniklo pri ZUŠ J.Bellu v Kremnici.  Produkcia s názvom Sestrička – Zuzanka vznikla na motívy známej epickej básne P. O. Hviezdoslava Zuzanka Hraškovie.

Po dlhšej odmlke, ktorá trvala až do sedemnástej hodiny sa do DK ŽSR opäť vrátilo divadlo. Tento krát české Divadlo Do Houslí s dvoma hercami na pódiu uviedlo svoju hru Výročí. Počas hodinkovej jednoaktovky ozrejmilo bežné situácie zo spolunažívania manželských párov. Súdiac podľa reakcií publika, téma bola dokonale prijatá, pretože hádky, podpichovanie, uzmierovanie, radosť z prítomnosti toho druhého ako aj problémy s deťmi pozná asi každý vzťah. Ako povedali samotní herci, akákoľvek podobnosť so skutočnými postavami nie je vôbec náhodná. Ešte, že sa divák dokáže zasmiať aj na tom, čo dôverne pozná.

Ďalším súborom z Čiech malo byť HaDivadlo z Brna, ktoré plánovalo divákom ponúknuť hru Ucho s námetom totožným s trezorovým filmom režiséra Procházku. V raňajších hodinách však svoje vystúpenie zrušili pre chorobu jednej z herečiek. Ako skonštatoval Boris Kršňák, riaditeľ festivalu, išlo už o druhého účinkujúceho z Moravy, ktorý sa do Zvolena nedostavil. Vo štvrtok Iva Bittová, ktorú VAD pozvalo už tretíkrát a včera sľubné Pardubické divadlo. Žeby bola táto oblasť zakliata?

Problém organizátorov s náhradným programom vyriešila náhoda. V priestoroch Domu kultúry sa našťastie už včera potuloval Ivan Bierhanzl, ktorý vystúpi dnes s kapelou MCH Band Mikoláša Chadimu. Ivan Bierhanzl ako bývalý člen legendárnej kapely Plastic people of the universe zozbieral filmové nahrávky z obdobia fungovania tejto zakázanej kapely, ktoré zachytávajú aj pôsobenie popredného básnika českej undergroundovej éry a niekdajšieho manažéra kapely, známeho ako Magor Jirous.  Spoločne s komentármi divákom priblížil život kapely a sprostredkoval tak spomienku na Ivana Martina Jirousa, ktorý nás bohužiaľ len nedávno opustil. Skrz čiernobiele snímky nás preniesol do sedemdesiatych rokov, kedy táto neskôr režimom zakázaná a perzekuovaná kapela bola vrcholom tvorivého podhubia daných čias.

Slávnych muzikantov nám pripomenul aj ďalší interpret, ktorým bol Kubo Ursiny a kapela Provisorium. Sprevádzaný veľkým potleskom a spontánnymi reakciami publika predstavil výber z otcovej tvorby, ktorý bol popredným hudobníkom a textárom. Na koncerte vystúpil aj známy interpret dychových nástrojov a rovnako aj známy publicista Marián Jaslovský, či klávesista Valér Miko. Spolu s ďalšími piatimi hudobníkmi oživili spomienku na Deža. Niektorým z divákov svojím koncertom možno splnili sen o zmŕtvychvstaní Ursinyho, no a ostatní diváci mali aspoň šancu s jeho tvorbou sa zoznámiť. Atmosféra v sále bola neuveriteľná, nechýbali výkriky, potlesk a standing ovation a to všetko iba potvrdilo, že hudba Deža Ursinyho je ešte stále živá.

Program VAD pokračuje aj dnes. Vybrať si môžete spomedzi divadiel (SkRAT, GunaGU, či Kontra) alebo sa dobre naladiť pri hudbe Mikoláša Chadimu & MCH Band. Organizátori sľúbili, že dnešný program sa už meniť nebude, otázne je, aký program na sobotný podvečer plánujete vy.