Pohronské derby pod Urpínom bolo jedným z najzaujímavejších stretnutí 24. kola hokejovej Tipsport extraligy. Suverén sezóny Zvolen, ktorý má na čele tabuľky dvadsať bodový náskok pred druhou Nitrou to aj napriek pozícii favorita nemal ľahké.

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)

Góly: 12. Handzuš (Hudec, Lukacevic), 12. Sýkora (Novajovský, Češík) – 39. P. Zuzin (Brabenec), Puliš (Ďaloga), 58. Mucha (Chovan)     stretnutie sledovalo: 3 518 divákov

Úvodné zostavy:

HC ’05 Banská Bystrica: Slipčenko – Styk, Richter, Bambúch, Kubka, Novajovský, Kolesnikovs, Predajniansky, Ketner – Lunter, Handzuš, Hudec, Ján Sýkora, Heizer, Lukacevic, Juraj sýkora, Češík, Lamper, Petro, Zigo, Jankovič

HKM Zvolen: Šimko – Juraško, Hraško, Ťavoda, Mucha, Pokovič, Výborný, Méry, Šiška – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický, Škvaridlo, L. Jurík, Chovan, Puliš, M. Jurík, Ďaloga, Sikela, Huňady,L. Zuzin.

Do stretnutia vstúpili lepšie domáci, keď hneď prvými dvoma striedaniami zatlačili súpera do defenzívy. Blízko k otvoreniu skóre bol po krásnej Sýkorovej nahrávke Lukacevic, napriek radosti celého tímu rozhodca rozpažil ruky, strela mierila len do žrde. Na druhej strane Podkonický z medzikružia pálil tesne mimo brány. Vlna radosti na štadióne pod Urpínom vypukla v 12. minúte, a to hneď dvakrát. Najskôr sa v presilovke 5 na 3 dostal puk po osi Lukacevic, Hudec až k Handzušovi, ktorý zo svojej klasickej pozície rozvlnil sieť. Prešlo len niekoľko sekúnd a v pásme zabojoval o puk Sýkora a ten ho umiestnil do ľavého horného rohu brány. Ožili aj Zvolenčania, keď pohrozili Chovan s L. Juríkom, pričom strelu druhého menovaného Slipčenko efektne schoval do lapačky. Prvú tretinu domáci dohrávali v štvorminútovej presilovke, okrem šance Sýkoru, však mali puk na svojich hokejkách vo väčšej miere Zvolenčania.

Druhá tretina vyznela lepšie pre Zvolen. Hneď v jej úvode sa v sľubnej pozícii ocitol L. Jurík, no Slipčenko sa stihol presunúť. V 26. minúte zase pálil od modrej Hraško a banskobystrický brankár pravým betónom puk len reflexne vykopol. Na druhej strane sa s obranou hostí pohral Handzuš, skóre sa však nemenilo. Hostia snažiaci sa znížiť pokračovali v tlaku, Peter Zuzin sa dostal do brejku, v ktorom však neuspel. Následne sa nechal dvakrát vylúčiť Richter. V presilovke pálil tesne nad Chovan, Výborný zase do bočnej siete. Zvolen sa v plnom počte predsa len dočkal. V 39. minúte Peter Zuzin z pravej strany prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste a znížil na rozdiel jedného gólu.

Tretia tretina odštartovala zmätkom pred Slipčenkom, v ktorom sa najlepšie zorientoval Puliš a  prekonal ležiaceho brankára. Následne v presilovke nebezpečne vypálili Hudec a Lukacevic, gól z toho však nebol. V poslednej desaťminútovke prišiel obrovský tlak Zvolenčanov, keď domáci nemali čas ani vystriedať. Najbližšie ku gólu boli Puliš s Ťavodom, ich strely však v bráne neskončili. Jedným z mála výrazných momentov „baranov“ bol Lamperov hit na Výborného za Šimkovou bránou. Na ľade sa objavilo veľa a faulujúci hráč dostal päť minút za devastačný zákrok. Tento moment sa nakoniec stal rozhodujúcim. Zvolen totiž v presilovke pokračoval v tlaku a Mucha 122 sekúnd pred koncom strelou od modrej poslal svojich do vedenia. Stav 2:3 sa už nezmenil a stal sa tak konečným.