Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského v piatok v premiére uviedlo novú hru Denník Anny Frankovej. Známu tému pre scénu zvolenského divadla upravila režisérka Júlia Rázusová.

02Denník Anny Frankovej sa veľmi rýchlo zaradil medzi najpútavejšie diela na tému holokaustu a druhej svetovej vojny. K nadčasovosti prispel výrazne aj fakt, že nejde o literárnu fikciu, ale o autentický, zázrakom zachovaný denník. Anna Franková mala trinásť rokov, keď si začala zapisovať svoje každodenné sny, túžby a tajomstvá. Sú podobné ako u dievčat na celom svete – Anna rozmýšľa o svojej povahe, o tom, čo ju núti viesť hádky s matkou, prečo ju stále porovnávajú so staršou sestrou, o dôvere k otcovi, o hlbokých očiach filmových hviezd aj o tom, ako môže chutiť prvý bozk. Len mimochodom spomína hlad, prísny denný režim, ostreľovanie, represie a zákony „Tretej ríše“. Anna si totiž píše denník počas druhej svetovej vojny a hoci sa necíti byť iná ako rovesníčky, s ktorými vyrastala, jej pôvod ju odsudzuje ako menejcennú.

V rokoch 1942 – 1944 nevyšla Anna ani raz z úkrytu, ktorý dvom židovským rodinám poskytli holandskí priatelia. Vo svojom denníku sa však vznáša na krídlach fantázie a v každej situácii vie nájsť krásu života. Jej denníkové zápisky náhle končia a my sa až z historických materiálov dozvedáme o jej konci v koncentračnom tábore. Anna Franková sa stala univerzálnym zosobnením optimizmu a sily mladého dievčaťa.

img_0129„Súčasná volebne sa radikalizujúca Európa bola pre mňa impulzom k voľbe práve príbehu denníka Anny Frankovej z ponuky dramaturgie zvolenského divadla. Presvedčenie mladého dievčaťa, že ľudia sú napriek všetkým spoločensko-politickým okolnostiam 2.svetovej vojny vo svojom vnútri dobrí, je dráždivým a podnecujúcim ľudským faktorom pre súčasného Európana,“ povedala režisérka Júlia Rázusová.

V jej hre účinkujú Dominika Výrostek Misárová, Katarína Čudejková, Ondřej Daniš, Dana Karolová, Marek Rozkoš, Richard Sanitra, Jana Pilzová a Ján Marcinek.

Divadlo predstavenie odohrá ešte v troch ďalších októbrových termínoch. Najbližšie už v stredu a vo štvrtok 19. a 20. októbra. Lístky je možné zakúpiť aj prostredníctvom webstránky divadla.