Oslava Dňa Zeme sa vo Zvolene stáva pomaly tradíciou. V nedávno uverejnenom rozhovore s členom Združenia Slatinka Ladislavom Bírom sme vám priblížili históriu tejto milej udalosti, ktorá každoročne spája Zvolenčanov jednou myšlienkou – Urobme niečo pre svet, urobme niečo pre seba.

Dni Zeme otvorila v pondelok 18. apríla diskusia v Informačnom centre mesta Zvolen. Na neformálnom stretnutí sa rozoberali aktuálne témy týkajúce sa ochrany životného prostredia. Vyjadriť sa mohol každý, či už k najpálivejším problémom ochrany prírody na Slovensku, prípadne sa podeliť o svoje vlastné zážitky a skúsenosti. Pomyselnou linkou, ktorá spájala vyjadrenia prítomných bolo jednoduché „Čo ďalej?“, snaha priniesť riešenia a silná potreba zmeny v administratívnom systéme, ako aj v prístupe samotných občanov. Hovorilo sa o konfrontácii s úradmi, ochrana prírody je často brzdená byrokraciou či spormi „lesníci vs. ekológovia“, pričom chýba snaha o dialóg a kompromis. Závery diskutujúcich boli rôzne, viac či menej pesimistické, no kúsok optimizmu dodali slová jedného z diskutujúcich o „kvapkách v mori“, ktoré dokážu zmeniť svet. Diskusiu, do ktorej sa zapojili predstavitelia rôznych inštitúcií, ako aj študenti či „laici“, ukončilo premietanie filmu Auto*Mat o problémoch cyklodopravy v Prahe, ktoré sú však aktuálne takmer v každom meste, či už v Čechách alebo na Slovensku.

V utorok 19. apríla sa program preniesol z Informačného centra do ulíc a rôznych mestských častí Zvolena. Dopoludnie patrilo deťom zo škôl a škôlok, ktoré strávili deň hrami a plnením úloh na vybraných stanovištiach. Okolo štvrtej poobede sa námestie začalo plniť ľuďmi, aj v rámci akcie FROZEN, no mnohí zamierili práve k fontáne, kde už boli prichystané drevené vtáčie búdky čakajúce na maľovanie. Už o pár minút sa okolo fontány porozkladali papiere a deti sa s nadšením pustili do miešania farieb a vymýšľania vzorov. Pre záujemcov boli prichystané infostánky, kde mohli napríklad podpísať petíciu o zlepšení cyklodopravy v meste. Popoludnie bolo skutočne tvorivé, okrem búdok sa vyrábali šperky z drôtu a iných materiálov.

Okolo šiestej sa program presunul na Zvolenský zámok, kde sa odohral koncert Katky Koščovej. Pre tých starších zábava pokračovala do neskorých nočných či skorých ranných hodín na Zámku a na Námestí SNP. Príjemný večer oživila skupina Jaskyňa a k ich bubnovaniu sa pripojili mladí ľudia, ktorí v rytme hudby predviedli svoj tanec s ohňom. Deň a večer na čerstvom vzduchu bez televízie a počítača, len v spoločnosti príjemných ľudí, takto naplnili posolstvo Dňa Zeme.