Mesto Zvolen zahájilo sezónu pre cyklistov. Zvolenčania mali možnosť zabaviť sa, či zasúťažiť si v rámci podujatia, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 16. apríla.  Odmenou za účasť boli okrem iných cien farebné zvončeky na bicykel, ktoré poslúžia každému správnemu cyklistovi.

Otvorenie cyklistickej sezony, cyklo Zvolen 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skHeslom začatej kampane mesta je Roztoč to na bicykli – odzvoň autám. Preteky na odrážadlách, dopravné ihriská, či rôzne súťaže. To všetko si mohli zúčastnení vyskúšať počas sobotňajšej akcie na Námestí SNP. Mesto Zvolen v spolupráci s Mestskou políciou si pripravili bohatý program, ktorý nalákal niekoľko desiatok Zvolenčanov. V rámci dopravného ihriska sa najmenší naučili jazdiť pomedzi dopravné značky.

„Je to veľmi populárne, reálne si mohli vyskúšať svetelné križovatky, hlavnú cestu s vedľajšou, priechod pre chodcov,“ upresnil nám preventista inšpektor Jozef Michalík z Mestskej polície vo Zvolene. V priebehu registrácie, organizátori spolu s viceprimátorom Jaroslavom Stehlíkom sa rozhodli  udeliť Cenu „zaslúžilého cyklistu“, pre najstaršieho občana mesta Daniela Launera, ktorý celý život jazdí na dvoch kolesách, pre aktivistu Daniela Lešinského, ktorý berie so sebou tento dopravný prostriedok za každého počasia a tretím oceneným sa stal Pavel Valent, ktorý prešiel neuveriteľné kilometre na bicykli v rámci Európy.

Otvorenie cyklistickej sezony, cyklo Zvolen 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skOrganizátori sa tešili nielen z veľkej účasti, ale napokon aj z dobrého počasia. „Cieľom tohto dňa je predovšetkým spropagovať cyklodopravu v meste Zvolen, chceme aby po meste aj po okolí jazdilo čo najviac cyklistov, pretože je to možno jeden z najlepších spôsobov dopravy. Chceme poukázať, že aj pešia zóna môže byť bezpečným miestom pokiaľ si ľudia budú dávať pozor. Bicykel je dopravný prostriedok, ktorý nám v živote pomáha, no zároveň nám umožňuje tráviť voľný čas spôsobom, ktorý je ideálny,“ hovorí Eva Ježovičová z Mestského úradu vo Zvolene.

Zaujímavé bolo aj zúčastniť sa cyklojazdy mestom s architektom Petrom Kaššom. Cieľom bolo prejsť si a lokalizovať problémové, ale aj fungujúce cyklistické trasy v meste. Ich cesta sa začínala na námestí, odkiaľ prešli na sídlisko Zlatý potok po vybudovaných cyklochodníkoch a ďalej na sídlisko Sekier.

Otvorenie cyklistickej sezony, cyklo Zvolen 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk

„Poukázali sme na problémy pri železničnom priechode, kde by bola potreba zostrojiť vodiace prúžky pre bicykle, pretože sme ich museli prenášať.“ Okrem mestskej trasy mali na výber aj ďalšie – pre náročnejších bola k dispozícii trasa smerom na Hrochoť a späť, ktorú zabezpečuje o.z. Cyklo Zvolen.

„Potešilo nás, že k otvoreniu cyklosezóny sa pridali aj naši susedia z Budče,“ hovorí Ježovičová a dodáva, že starosta s ďalšími aktivistami vyzval  Zvolenčanov až na dve rôzne cyklojazdy – z Budče cez Kováčovú do Bienskej doliny a späť a z Budče  do Železnej Breznice. Každý zúčastnený mal možnosť výberu cyklotrasy, ktorá je pre neho najvhodnejšia. Po vyhodnotení akcie organizátormi, si mohli zúčastnení spríjemniť podujatie ešte posedením pri guľáši v obci Budča, ktoré zorganizoval miestny starosta František Moravec.