Tisíce návštevníkov Folklórnych slávností pod Poľanou si od piatka do nedele vychutnávalo vynikajúcu atmosféru za naozaj slnečného a teplého počasia. Zadosťučiňujúcim osviežením im bola temperamentná muzika a vystúpenia folklórnych súborov a skupín. Okrem občerstvenia v stravovacom areáli ponúkali počas troch festivalových dní lákavé pochúťky z tradičnej kuchyne vo svojich dvoroch obce Hrušov, Vlachovo, Liptovská Teplička a Dobrá Niva, ktoré boli ocenené v súťaži Dedina roka. Hrušovčania návštevníkom ukázali aj ako sa pripravujú ich tradičné placky zvané „pufance“, aký účes si česávali hrušovské dievčatá, ženičky ešte aj dnes varia lekvár zo sladkých čiernych čerešní. Dievčatá z Dobrej Nivy rozdávali pagáče a ich špecialitu „kraple“. Bryndzové a kapustové halušky ponúkajú dedinčania z Liptovskej Tepličky. Ukázali tiež niečo z teplických remesiel, ako si vyrábali ľan či metly. Vlachovčania sa hrdia krojovanými bábikami, výšivkami, paličkovanými čipkami či háčkovanými dečkami. Tieto dediny prezentovali to najlepšie zo svojho folklóru aj včera podvečer na amfiteátri v programe Naše Dediny.

Folklórne slávnosti pod Poľanou navštívil už tradične aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Prezident počas sobotňajšej návštevy povedal, že sa už na folklórnych slávnostiach cíti ako doma a príde vždy, keď môže. Zaspomínal aj na prvý ročník, ktorý navštívil v roku 1966. „…Ešte keď nebol žiaden amfiteáter, bolo to všetko také improvizované, ale zároveň také úprimné a pekné, že sa slávnosti rozrástli na desiatky ročníkov…“. Prezident tiež prezradil, čo sa mu na festivale najviac páči. „Fascinuje ma toto prostredie a ľudia, ako sa k sebe správajú, všetci si rozumejú, spolu spievajú aj takí, čo sa nikdy nevideli. Tá súdržnosť, to je niečo nádherné“, povedal Ivan Gašparovič.

Návštevníkov detvianskych slávností osviežil po horúcom dni v sobotu večer až do hlbokej noci program venovaný jubilantom. V programovom bloku vystúpil folklórny súbor Marína zo Zvolena, ktorý oslavuje 45. narodeniny. Divákov potešili jubilantským medailónom venovaným významnému folkloristovi Štefanovi Mrázovi muziky a folklórne súbory z východného Slovenska. Záver patril domácim.Folklórnemu súboru Detva a ľudovej hudbe Ďatelinka, ktorí oslavujú 40. výročie svojho založenia.

Nedeľné popoludnie patrilo už tradične krajanom, Slovákom žijúcim v zahraničí. Tento rok sa v krajanskej nedeli predstavia súbory z ôsmych krajín Európy, konkrétne, z Českej republiky, Chorvátska, Maďarska, Francúzska, Poľska, Rumunska, Ukrajiny, a zo Srbska.

O tom, že hádanky nepatria výlučne do sveta detí, ale majú svoje významné miesto v živote dospelých, presviedčal nedeľňajší galaprogram festivalu Uhádni a tájdi. Pripravila ho Andrea Jágerová, ktorá uviedla, že hádanky boli súčasťou pri rôznych činnostiach našich predkov. Hádanky si napríklad dávali ženy na páračkách, na priadkach, známe sú aj svadobné hádanky.

Viac fotografií a video nájdete na portáli DTonline.sk…