DSC06917Festival Víkend atraktívneho divadla plynulo prešiel do svojej druhej polovice. V piatkovom programe priniesol klasiku, ale aj prekvapenia. Plná sála pri menej kvalitnej divadelnej produkcii a prázdnota pri vynikajúcom koncerte. Taký bol koniec týždňa, začiatok víkendu v DK ŽSR.

„Počítam, že prvé žaloby prídu na jar,“ povedal s úsmevom na margo svojej novej knihy Andy Hryc. Do Domu kultúry zavítal, aby spropagoval už vo februári vydanú Inventúru. Memoáre, z ktorých sa do dnešného dňa predalo 18 tisíc kusov priniesli slovenskému publiku mnohé z dobových historiek, spomienok a fotiek z archívov zakladateľa Rádia Twist, herca a podnikateľa. Knižka, ktorá si zobrala na paškál aj mnohé zo známych aktérov revolúcie, neskoršej rekonštrukcie slovenského štátu či z prostredia kultúrnych špičiek,  sa takto priblížila aj návštevníkom VAD-u. V diskusii s Borisom Kršňákom hovoril Andy Hryc o zakladaní VPN, o obštrukciách s režimom, či o vedení rádia Twist. Všetky autentické zážitky, ktoré Andy otvorene a odvážne prezentuje sú nielen spoveďou a vyrovnaním sa s minulosťou, ale aj fackou, ktorú vracia tým, ktorí mu buchnát uštedrili v minulosti. „Je pravda, čo som napísal a ak som chcel, aby ľudia mojej pravde uverili, musel som veľmi nepríjemné veci napísať aj o sebe,“ dodal Hryc pre zvonline.sk a spomenul, že už zvažuje napísanie pokračovania.

Plno aj prázdno v sále

DSC06956Festivalové reči vystriedala akcia na javisku. Bizarnou hrou o exemplárnom fungovaní divadiel, ich nakladaní s prostriedkami EÚ či o láske inak z dielne Viliama Klimáčka prinieslo Divadlo GUnaGU na scénu svoj obnažený, stelesnený pohľad na dianie v Európskej únii.  Plná sála potvrdila popularitu divadla medzi zvolenskými divákmi a upevnila tak status súboru, ktorý však každý rok prináša inú kvalitu.

Už prázdnejšia sa sála zdala počas koncertu brnianskej pouličnej kapely Urband. Trojica chalanov, z ktorej sa v súčasnosti každý venuje niečomu inému od undergroundu až po národní dosky, však dokázala rozpáliť aj menšie publikum. Pri VAD-e už aj z minulosti platí, že nízky počet divákov nie je prekážkou pri vytvorení nezabudnuteľnej atmosféry. Dvojhodinový koncert musel ukončiť Boris Kršňák, no ako povedali sami chalani, repertoáru by bolo dosť aj na ďalšiu hodinku. Dom kultúry sa teda v piatkový deň stal súčasne ulicou, striptízovým klubom aj spomienkovým ringom.

Bizarný pohľad na trojicu mladých chalanov hrajúcich ruské piesne na červenom pozadí bol len jedným z momentov, ktoré si diváci budú ešte dlho pamätať. Burácajúcim potleskom sa rozlúčili nielen s Urband-om, ale aj s posledným pracovným dňom.

Víkend už láka bohatým programom, takže si ho nenechajte ujsť.  V sobotu sa bude hovoriť o Havlovi, o nenávisti, láske a všetko sa nakoniec zavŕši hudobnou smršťou Martina Valihoru.