Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské vrcholí. Jeho 42. ročník má bohatú divácku účasť a priazeň hviezd – doteraz sa kvôli počasiu presúvalo do divadelnej sály iba jediné predstavenie. Motto „Blízke stretnutia hviezdneho druhu“ sa plní.

Záverečné festivalové večery budú patriť divadlám, ktoré sa na zámockom nádvorí predstavili aj v minulých ročníkoch a divákom sú dobre známe. Festival uzavrie v piatok 19. júna bratislavské Štúdio L+S a ich najnovší titul Tri grácie z umakartu.

RNDUž v stredu o 21.00 h sa predstaví na Zámockých hrách zvolenských Radošinské naivné divadlo. To je autorským divadlom s originálnou poetikou, ktoré od počiatku až dodnes uvádza hry jediného autora Stanislava Štepku. Netreba ho zvlášť predstavovať. Divákom je dôverne známe, o čom svedčí aj informácia z RND, že len do roku 2010 uviedlo Radošinské divadlo približne 7 700 predstavení a tie videlo takmer dva milióny sedemstotisíc divákov.

Tento rok na zámocké nádvorie prinášajú novú inscenáciu SLÁVA. Stanislava Štepku inšpiroval nevšedný životný príbeh geniálneho amerického herca, komika, klauna, artistu a režiséra Bustera Keatona, známeho aj pod menom Frigo. Inscenácia hľadá to, čo svetská sláva okrem úspechu prináša: rozčarovanie, dezilúzie, životné prehry i pády. Istá trpkosť komika je však bohato vyvážená humorom, dobovou hudbou, piesňami, tanečnými a artistickými výstupmi ako i pútavým hereckým obsadením..

Vo štvrtok večer sa zvolenskému publiku predstaví Divadlo Andreja Bagara v Nitre, ktoré sa zameralo na ženskú tému a ponúkne návštevníkom festivalu svoju najnovšiu inscenáciu DRUH: ŽENA. Komédia súčasnej austrálskej autorky je nielen o ženách, ale aj o mužoch, o vzájomných partnerských vzťahoch a o každodennom živote, ktorý sa nám nedarí žiť podľa kníh a vysnívaných predstáv. V hlavnej postave účinkuje Eva Pavlíková. Divadlo A. Bagara patrí k popredným slovenským divadlám. Za 65 rokov prekročilo rámec regionálneho zájazdového divadla a získalo si publikum doma i v zahraničí. Na festivale ZHZ je pravidelným hosťom.

tri gracie z umakartuZáver festivalu patrí Štúdiu L+S, ktorého poetiku udali už v začiatkoch Milan Lasica a Július Satinský svojim humorom. V súčasnosti má Štúdio L+S na svojom repertoári sedemnásť divadelných titulov a jedným z nich je aj inscenácia TRI GRÁCIE Z UMAKARTU – trpká komédia o stretnutí, ktoré raz muselo prísť, ale aj tak bolo nečakané. V hlavných úlohách sa predstavujú Marta Sládečková, Kamila Magálová a Petra Polnišová. Záverečné predstavenie 42. Ročníka ZHZ je na programe v piatok o 21.00 h.

Vstupenky je možné rezervovať si prostredníctvom internetovej stránky Divadla J.G.Tajovského, kde zároveň nájdete podrobný program predstavení, alebo priamo zakúpiť na pokladniach divadla.