Festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto Zvolen už tradične spája všetkých milovníkov divokej prírody, hôr a outdoorových športov. Aj tento rok sa stretli, aby si v Dome kultúry ŽSR pozreli v 5 pásmach spolu 25 filmov s touto tematikou. Sprievodným podujatím bola ako inak MONTEVÍZIA 2011, prehliadka amatérskeho filmu a fotografie. Hosťom večera bol zvolenský horolezec Stano Glejdura. Ako to teda všetko prebiehalo?

Ilustračné foto: I. Golembiovský

Ročník 2011 sa môže pochváliť veľmi dobrou účasťou, a to napriek tomu, že celý víkend vonku svietilo slnko, ktoré lákalo skôr do hôr, ako do tmavej premietacej miestnosti. Pred začiatkom každého z piatich pásiem, do ktorých boli filmy rozdelené, sa sedadlá zaplnili takmer do posledného. Ponuka filmov bola pestrá a každý si mohol nájsť to, čo ho zaujíma. Pre nezasvätených by sa možno program mohol zdať nezaujímavým. Zúčastnení však odchádzali zo sály plní motivácie a nových inšpirácií, s netrpezlivými nohami a spotenými prstami.

Jedným z lákadiel festivalu bola prezentácia Stana Glejduru, zvolenského horolezca, ktorý je pre svoje cesty medzi miestnymi lezcami už bezmála legendou. Priniesol so sebou svoje fotografie z lezenia v Alpách a v nórskom Romsdale. Ako sa sám vyjadril, išlo mu hlavne o to, upriamiť pozornosť mladých lezcov na „stredné“ hory, ktoré tvoria akýsi medzistupeň medzi cvičnými skalami a veľhorami. Či sa mu to podarilo, povedať nevieme. No to, že jeho rozprávanie si získalo prítomných aj napriek tmavým, často nečitateľným fotografiám a technickým problémom, hovorí za všetko.

A do tretice, v sobotu boli vyhlásené aj výsledky MONTEVÍZIE. Odborná porota spomedzi všetkých prihlásených odmenila štyroch. V kategórii film získal prvé miesto film Requiem, ktorého autor Štefan Jestrebi sa však odovzdávania cien nezúčastnil. Pri odovzdávaní cien za najlepšiu fotografiu už bola účasť stopercentná. Na prvom mieste sa umiestnila fotografia Kamila Glovňu, Človek a hory 1. Obhájil tým titul z minulého roka. Druhé miesto obsadil Jaroslav Cips s fotografiou Pohoda. Ako tretí sa umiestnil Peter Pintér a jeho snímka Skupina Sassolungo.

Zdá sa, festival Hory a mesto má medzi Zvolenčanmi silnú základňu. Preto môžeme veriť, že Filmový klub Zvolen, ktorý toto podujatie zastrešoval sa nám postará o podobný či lepší zážitok aj budúci rok. Nechajme sa prekvapiť.