Vytrvalé a neustále silnejúce konzumné správanie ľudí priviedlo zdravie našej planéty do hraničnej krízy. Stojíme na križovatke, na ktorej sa musíme rozhodnúť, či svoje správanie dokážeme zmeniť. Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm prináša v stredu 3. novembra do Domu kultúry ŽSR vo Zvolene najlepšie dokumentárne filmy zo sveta a diskusiu o zmenách kvôli klimatickej zmene v meste.

Téma tohtoročného medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm je stručná, ale o to jasnejšia. KONZUM. Na začiatku technického rozmachu mali geniálni vynálezcovia len tie najlepšie úmysly. Jedlo malo ľudí nasýtiť a potešiť, oblečenie nás malo chrániť a automobily nás mali priblížiť k živobytiu a blízkym.

V novej kampani sa Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm ospravedlňuje velikánom za to, že sme ich vynálezy konzumným správaním a nadužívaním zmenili na zbrane voči životnému prostrediu.

Film Čokoládové srdce temnoty je typický príklad tejto témy. V roku 2001 sa lukratívny čokoládový priemysel, na základe tlaku mimovládnych organizácií, zaviazal ukončiť detskú prácu na kakaových plantážach do roku 2006. Prečo teda vykorisťovanie detí stále existuje?

Veľryby žijú vo svete tak vzdialenom od nášho vlastného, že si ich život vieme len ťažko predstaviť. Morský biológ a filmár Rick Rosenthal počas veľkej časti svojej dlhej kariéry natáčal veľryby. V krásnom filme Múdrosť veľrýb je na ceste hlbšie preskúmať ich život a dozvedieť sa o nich viac.

Dychberúcu panenskú prírodu môžete sledovať na panenskom ostrove Bioko vo filme Stratení králi Bioka. Pri pobreží strednej Afriky leží izolovaný ostrov pokrytý pravekým dažďovým pralesom a obklopený temnými vodami oceánu, ktorý oplýva väčšou rozmanitosťou druhov ako akékoľvek iné miesto na Zemi. Vládcom tejto ríše je jeden z najmenej známych druhov primátov na svete: mandril čiernotváry.

V rámci festivalu nebude chýbať ani diskusia „Zvolen, sme pripravení na zmenu klímy?“ kde sa návštevníci o 17.00 hod, spolu so zástupcami z mesta a odborníkmi dozvedia, ako môže Zvolen reagovať na najväčšiu globálnu hrozbu súčasnej doby.

PROGRAM FESTIVALU EKOTOPFILM – ENVIROFILM 2021 VO ZVOLENE

Streda, 3. novembra, Dom kultúry ŽSR vo Zvolene

16.00 – 17.00 hod,
MÚDROSŤ VEĽRÝB

17.00 – 18.30 hod,
DISKUSIA MIMO PLÁTNA: ZVOLEN, SME PRIPRAVENÍ NA ZMENU KLÍMY?

19.00 – 20.00 hod,
STRATENÍ KRÁLI BIOKA

20.00 – 21.00 hod,
ČOKOLÁDOVÉ SRDCE TEMNOTY

Vstup na festival je voľný.