Už desiaty ročník festivalu Atmosféra ponúkne výnimočné hudobné zoskupenia, program pre detského diváka, ale aj sprievodné aktivity, ktoré potešia, odľahčia a prinútia rozmýšľať.

Festival Atmosféra sa koná v dňoch 5. až 7. augusta v Hontianskych Nemciach – Vinice a bude plný štandardných festivalových aktivít, ale aj neštandardných chuťoviek.

Foto: Pavel Kudiváni

“Dramaturgiu 10. ročníka sme prispôsobili súčasnému dianiu, ale aj prvému veľkému jubileu nášho festivalového dieťaťa. Program je nabitý kvalitnými vystúpeniami, diskusiami, literárnym a pohybovým programom a je prispôsobený všetkým vekovým kategóriám. Rieši však nielen všeobecné spoločensko-politické témy. Vo viacerých smeroch ide naozaj do hĺbky,” prezrádza hlavná organizátorka Atmosféry Gretka Pavlovová.

Program festivalu

V piatok spomienka na Mekyho, diskusie a premiéra dokumentu o Atmosfére

piatok 05.08.2022

Brány festivalu sa tento rok otvoria po prvýkrát už o 12.00 h. Samotný festivalový program začne o 14.00 h a z hudobných interpretov sa môžete tešiť napríklad na skupiny Para, Kubo Ursíny & Modrý vrch Live, Medial Banana, ale aj Zvíře jménem Podzim a Timea. Návštevníci spolu s organizátormi a umelcami si zaspomínajú na Mekyho Žbirku. Budú si môcť zacvičiť jogu a diskutovať na súčasné spoločenské témy. Deťom sa budú čítať rozprávky a prebiehať bude aj literárny program. V piatok tiež čaká návštevníkov premiéra autentického dokumentu o Atmosfére, ktorý minulý rok vytvorila Tereza Michalová.

Foto: Pavel Kudiváni

Sobota v znamení sledovania hviezd, básní o láske a dvoch koncertov Jany Kirschner

sobota 06.08.2022

Hlavný festivalový deň začne už od skorého rána jogou, programom venovaným literatúre a čítaním rozprávok pre najmenších. Návštevníci sa môžu zúčastniť diskusie so Zdvorilo a Denníkom N, a tiež sa naučiť vyrábať keramiku na hrnčiarskom kruhu, prechádzať sa s ornitológom a počúvať koncerty pre deti aj dospelých.

V rámci sprievodného programu budú prebiehať diskusie o vzťahoch, popôrodnej sexualite, ale aj o digitálnom rodičovstve. Okrem toho sa deti budú môcť zúčastniť rôznych workshopov a programu, ktorý je pre ne určený. Umelecký program uzavrú estrádne predstavenie a tanečná performancia.

Foto: Dominika Bolgáčová

V rámci hudobného programu vystúpi Jana Kirschner, a to dokonca dvakrát. Tiež chorvátske zoskupenie Žen, Václav Havelka so zborom Elpida, Isama Zing, Vec so Škrupom a kapelou a mnohí ďalší.

Nedeľné stíšenie a oddych po festivale

nedeľa 07.08.2022

Premiérovo je program pripravený aj na nedeľu. Popri pomalých raňajkách zahrá zoskupenie Nina Rosa a Martin Geišberg, ktorý je už neoddeliteľnou súčasťou Atmosféry. Festival uzavrie Poďakovanie.

Foto: Pavel Kudiváni

A na čo sa z programu najviac teší organizátorka festivalu Gretka Pavlovová? 

Pár dní dozadu sme si uvedomili, že náš program tvorí takmer 70 položiek. Sedemdesiat. Po každom stretnutí s tímom sme si hovorili, že by sme veľmi chceli zažiť Atmosféru ako návštevníci, lebo tohtoročný program je tak krásny a rôznorodý. Veľmi sa teším na Janu Kirschner a na to, že v sobotu zahrá dvakrát. Najprv zaznejú po prvýkrát naživo Pesničky pre Jonatána, detské ľudové piesne v jej osobitých aranžmánoch a večer jej štandardný energický koncert na hlavnom pódiu. Tento rok som si trochu splnila sen a na Atmosféru príde

16-členné hudobné zoskupenie z Českej republiky Zvíře jménem Podzim. Nenechám si ujsť ani vystúpenie Václava Havelku so zborom senioriek Elpida. Silným momentom pre nás všetkých bude piatková Spomienka na Mekyho Žbirku, do ktorej sa pravdepodobne zapojí aj náš „atmotím“. Zo sprievodného programu sa teším na Milu Haugovú a jej Básne o láske. Dokonca prečíta aj báseň, ktorú napísala špeciálne pre Atmosféru. Okrem toho verím, že stihnem niektoré z diskusií, prechádzku s ornitológom a komentovanú prehliadku hviezd.

Organizátori festivalu Atmosféra pripravili návštevníkom tri dni plné zážitkov, podnetných diskusií aj umenia, a to všetko v kombinácii s podporou lokálnej handmade sféry, ale aj s dobrým občerstvením. Odložte plné kalendáre a zažite v Hontianskych Nemciach 5. až 7. augusta „atmosférický“ víkend.

Prehľadný program festivalu Atmosféra nájdete na webovej stránke festivalatmosfera.sk, kde si môžete zakúpiť aj vstupenky.