Už tento piatok 2. augusta o 15.00 hod, otvorí svoje brány festival Atmosféra, ktorý sa po ôsmy raz koná na lúke obklopenej vinicami za dedinou Hontianske Nemce. Lístky sú už takmer vypredané, v predaji je momentálne posledných tristo kusov.

Počas dvoch dní sa na dvoch hudobných pódiách festivalu vystrieda dvadsať interpretov z toho najlepšieho, čo slovenská alternatívna scéna ponúka. Ide napríklad  o kapely, akými sú Billy Barman, Puding pani Elvisovej, Medial Banana, Fallgrapp, B-Complex či Longital Suita.

V programe majú samozrejme priestor aj menej známi, no výborní interpreti a skupiny, napríklad Sisa Fehér či Blanch. Prvýkrát na festivale Atmosféra odohrá koncert aj jednotka českej alternatívnej scény, skupina Zrní.

Čo robí Atmosféru Atmosférou je aj jej kvalitný sprievodný program. Ten je vyskladaný tak, aby si človek mohol oddýchnuť, niečo sa dozvedel a hlavne sa zabavil. Uskutoční sa až v štyroch zónach areálu.

Prvá diskusná zóna prinesie diskusie o aktuálnych spoločenských témach (napríklad 30 rokov slobody s Denníkom N, Fakenewsvs. kritické myslenie s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR či Moldava: 6 rokov po s Amnesty International).

Oproti diskusnej zóne bude Diera stage zameraný na ľahšie témy. Tu budú prebiehať cestovateľské rozprávania, diskusie o knihách s vydavateľstvom Artforum či nočné premietania dokumentárnych filmov. V Duša stage zas budú prebiehať pohybové workshopy, ako Ecstatic Dance, metóda Wima Hofa, dramaterapia s Divo Dej alebo joga.

Atmosféra je rodinný festival, a preto najmladší návštevníci do dvanásť rokov a seniori od 65 rokovmajú vstup zadarmo. V priestore Pod hruškou sa budú navyše diať veľké detské veci! Deti sa budú môcť hrať, tvoriť, čítať a napokon zatajovať dych pri bábkových divadlách. Vďaka Krajskej organizácii cestovného ruchu „Banskobystrický kraj Turizmus“, ktorá bude mať vlastnú detskú herňu Za horami, za dolami môžete zablúdiť na miesta, kde sa písali rozprávky či tradovali legendy a objaviť tajuplné zákutia Banskobystrického kraja. Počas celej soboty ich budú zabávať aj akrobati na chodúľoch a žongléri z Mičinského pitvora. V sobotu večer je pripravená dokonca ohňová šou.

Každého, kto si rád z festivalu okrem zážitkov prinesie domov aj čosi pekné, určite poteší Hand made market. Nájdete tu krásne šperky, textilné eko produkty, kadejaké keramické výrobky a všeličo užitočné pre udržateľný život. Na festivale neostanete ani hladní a smädní. Postará sa o to približne dvadsať gastro stánkov, remeselné pivo od Stupavaru a naturálne víno od Slobodného vinárstva Zemianske Sady.

Organizátori sa snažia, aby festival Atmosféra bol čo najviac ekologický. „Všetci veľmi dobre vieme, koľko plastu sa zbytočne vyprodukuje počas festivalov. Preto všetky plastové taniere a príbory meníme za kompostovateľný riad. Poháre budú samozrejme opäť vratné,“ vysvetľuje riaditeľka festivalu Gretka Pavlovová. „Vďaka Toi Toi pribudne k našim štandardným prírodným sprchám kontajner, kde sa môžu návštevníci osprchovať ako doma. A aby sme zaťažovali prírodu čo najmenej, v sprchách bude k dispozícii eko drogéria.“

Na festival môžete prísť s karavanom alebo prespať v stanovom mestečku. Pre rodiny s deťmi a menej párty chtivých je prichystaná tichá zóna. Kompletný časový harmonogram dvoch festivalových dní si môžete pozrieť na internetovej stránke festivalu Atmosféra.