V prvý augustový víkend sa kúsok za Hontianskymi Nemcami tradične koná festival Atmosféra. Ako už napovedá názov, je ideálny pre všetkých ľudí, ktorí sa chcú nadýchnuť úžasnej atmosféry a prežiť víkend s celou rodinou a priateľmi v prírode.

Hudbou, filmami, diskusiami a mnohými ďalšími príjemnými aktivitami ožije zelená lúka obklopená vinicami pár kilometrov od dediny.  8. ročník festivalu sa bude konať 2. – 4. augusta 2019.

Ako prezradila zakladateľka a hlavná organizátorka festivalu Grétka Pavlovová: „Minulý rok presiahla návštevnosť Atmosféry všetky očakávania. Teraz nás zas príjemne prekvapilo, že už dva mesiace pred začiatkom festivalu sme presiahli minuloročné predpredaje. Avšak, keďže chceme návštevníkom prinášať stále kvalitnejšie a kvalitnejšie služby a zároveň zachovať komornú atmosféru festivalu, rozhodli sme sa limitovať jeho kapacitu. Preto sme do predaja dali len 2 000 lístkov.“ 

Okrem limitovanej kapacity prináša 8. ročník hneď niekoľko noviniek. Azda najväčšou z nich je rozšírenie areálu o novú lesnú workshopovú zónu, ktorá spolu s diskusnou časťou vytvorí priestor nielen pre workshopy, ale aj filmové premietania či diskusie v príjemnom chládku pod korunami stromov. Mení sa aj zameranie druhého, menšieho Dub Stage-u, ktorý minulý rok slúžil detským aktivitám. Tento rok bude sekundovať hlavnému pódiu a vystriedajú sa na ňom menej známe mená z hudobného line-upu. 

Festival Atmosféra tento rok investoval najmä do ozvučenia a techniky. Okrem toho zväčšuje karavanové a stanové mestečko, kde bude pre rodiny s deťmi prvýkrát vyčlenená tichá zóna. 

Jednou z hlavných priorít organizátorov sa stáva „zelené“ smerovanie festivalu. K znovu použiteľným pohárom z minulého roka sa pridajú bio čistiace prostriedky a rozložiteľné obaly pre všetky gastro stánky či triediace stanice na separovanie odpadu. Takisto festival vo výraznej miere znížil množstvo tlačených plagátov, aby neprispieval k vizuálnemu smogu. 

Atmosféra vo svojom hudobnom programe prinesie výber toho najkvalitnejšieho, čo ponúka slovenská hudobná scéna. Zo všetkých mien spomenieme vystúpenie skupiny Longital so sláčikovým kvartetom Suita, oceňovanú formáciu Fallgrapp alebo exkluzívne spojenie bubeníka a speváka Mariána Slávku s českou klaviristkou Beatou Hlavenkovou. Na hlavnom pódiu vystúpi aj jedna z najúspešnejších kapiel českej alternatívnej scény, skupina Zrní.  Nie je tajomstvom, že hudobníci, ktorí už raz vystúpili na festivale Atmosféra, sa naň radi vracajú, ako napríklad tento rok Billy Barman či už spomínaná skupina Longital. Po dlhšej tvorivej odmlke odohrá koncert na festivale i skupina Žena z lesoparku a nebude chýbať ani „atmosférická stálica“  Martin Geišberg. Tentoraz vystúpi spoločne s Katkou Koščovou.  

Zo sprievodného programu spomenieme napríklad možnosť vyskúšať si metódu ochladzovania Wima Hofa, zatancovať si Ecstatic Dance alebo sa chvíľu odreagovať pri stolových spoločenských hrách v iHRYsku. Nebudú chýbať diskusie Denníka N na aktuálne témy, workshop s CEEV Živica alebo cestovateľské rozprávanie Bronco namiesto hotela šarmantného manželského páru, ktorý sa rozhodol vyskúšať si na vlastnej koži, čo ponúka svet cestovateľom bez plánu. 

Festival Atmosféra si zakladá na tom, aby ponúkal návštevníkom čo najkvalitnejšie služby. Od príjemného prostredia v areáli, cez základné hygienické potreby, priestor pre deti až po ponuku v gastro a nápojovej zóne. Tam nájdete obľúbené street-foodové stánky s bezlepkovými a vegánskymi možnosťami, čapovať sa bude remeselné pivo od Stupavaru či naturálne vína Slobodného vinárstva zo Zemianskych Sadov.

Zoznam interpretov, ktorí vystúpia na festivale Atmosféra 2019: Zrní, Billy Barman, Fallgrapp, Medial Banana, Puding pani Elvisovej, Longital Suita, Žena z lesoparku, N3O, DJ B-Complex, Martin Geišberg & Katka Koščová, Marián Slávka & Beata Hlavenková, Sisa Fehér, Archívny chlapec, Folk & Bass Orchestra, Blanch, Eniesa & Le´Murs, Capre, Clube de Esquiar, DJ Ficture.

Viac informácií o podujatí nájdete na webe.