Európske štáty trápi rázny nástup druhej vlny epidémie nového koronavírusu spsobujúceho ochorenie Covid-19. Počet nakazených začal výrazne stúpať aj na Slovensku a nemocničné lôžka sa začínajú plniť výraznejšie, ako na jar. Medzi nakazenými sú navyše aj zdravotníci a nemocnice začínajú obmedzovať zdravotnú starostlivosť.

V reakcii na aktuálny vývoj Ústredný krízový štáb v nedeľu, 11. októbra rozhodol o zavedení nových opatrení.

Už od pondelka bude výuka na všetkých stredných školách na Slovensku prebiehať len formou dištančnej výučby. Na základných školách bude pokračovať prezenčná výučba, avšak rúška budú povinné u žiakov všetkých ročníkov. Po vyučovaní nebudú prebiehať žiadne ďalšie aktivity, ako záujmové krúžky a podobne.

Od štvrtka, 15. októbra budú zavedené ďalšie opatrenia:

  • Už od utorka, 13.10. platí zákaz zhromažďovania viac ako 6 osôb mimo jednej domácnosti.
  • V obciach a mestách bude od 15.10. povinné nosenie rúšok aj v exteriéroch.
  • Od 15.10. bude platiť bude zákaz všetkých hromadných podujatí, vrátane bohoslužieb.  Sobáše, krsty či pohreby sa budú môcť konať, avšak vo vnútorných priestoroch musí byť dodržané pravidlo 15 metrov štvorcových plochy na osobu, respektíve dvojmetrové rozostupy v exteriéroch. Obmedzenia nateraz neovplyvnia priebeh najvyšších profesionálnych športových súťaží na Slovensku, ktoré sa už druhý týždeň hrajú bez divákov.
  • Prevádzky verejného stravovania, reštaurácie a kaviarne budú môcť od štvrtka jedlo a nápoje vydávať zákazníkom len so sebou, respektíve ich budú môcť ľudia konzumovať v exteriéri, nie však v interiéroch.
  • Opäť sa od 15.10. zatvoria fitness a wellness centrá, akvaparky, plavárne a sauny.
  • Do nákupných centier a obchodov bude obmedzený vstup tak, že na jedného zákazníka musí pripadať minimálne 15 metrov štvorcových plochy.
  • Od 9.00 do 11.00 h budú od štvrtka, 15.10. vyhradené otváracie hodiny v potravinách či drogériách len pre seniorov nad 65 rokov.

„Rozhodli sme sa, že tieto opatrenia budú platiť dovtedy, dokedy sa kĺzavý sedemdňový medián na Slovensku nezníži pod 500 nakazených,“ uviedol premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA). Aktuálne je kĺzavý medián denného prírastku na hodnote 1037 nakazených. Ako ďalej predseda vlády uviedol, nateraz sa nemení režim na hraniciach.

Rekordné prírastky nových nakazených, stúpa počet hospitalizovaných i úmrtia

Prírastok nakazených na Slovensku láme rekordy a v okrese Zvolen bolo dosiaľ identifikovaných 103 nakazených, z toho necelá polovica len počas uplynulého týždňa.

Ako informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (nom. OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA), reprodukčné číslo, ktoré vyjadruje počet osôb, ktoré typicky nakazí jeden infikovaný človek, stúplo na viac než 1,4. Rovnaké reprodukčné číslo má v súčasnosti aj susedná Česká republika, kde však nárast počtu nakazených začal stúpať už skôr a dnes majú násobne vyššie počty nakazených.

„Slovensko sa žiaľ vydalo českou cestou. Medzi nami a Českou republikou je zhruba rozdiel dvoch týždňov. Vedeli sme, že ak neprijmeme razantné opatrenia, krivka nakazených bude rásť podobne, ako v Českej republike,“ povedal Marek Krajčí.

Ku pondelkovému ránu bolo na Slovensku 14 263 aktívnych evidovaných prípadov ochorenia Covid-19. Celkom bolo dosiaľ u nás pozitívne testovaných 20 355 ľudí. Celkom 61 ľudí na Slovensku doteraz s týmto ochorením zomrelo.