Zaujímavé filmy a bohatý sprievodný program, to je Medzinárodný festival filmov o životnom prostredí Envirofilm 2013. Do festivalového diania sa tento rok zapojí aj hlavné mesto Slovenska – Bratislava. Spolu s ňou „rozkvitne“ biely kvet – súčasť loga Envirofilmu – aj v Banskej Bystrici, Zvolene, Banskej Štiavnici, Kremnici, Košiciach, Skalici, Poltári a Krupine. Týchto deväť slovenských miest bude Envirofilmom žiť od 3. – 8. júna. To, že sa festival začne deň pred Svetovým dňom životného prostredia, vôbec nie je náhoda. Jeho poslaním je snaha zvýšiť environmentálne povedomie širokej verejnosti.

EF_2013_300_250Envirofilm prináša do miest už po 19. raz vysokokvalitné, zaujímavo spracované dokumentárne filmy. Viaceré filmy pochádzajú od tvorcov, ktorí „žnú“ na medzinárodných festivaloch jednu cenu za druhou. Medzi nich patria napr. Daniel Atzeni z Talianska, Florian Guthknecht z Nemecka či známy slovenský režisér, scénarista a cestovateľ Pavol Barabáš. Prostredníctvom filmov budú môcť návštevníci Envirofilmu zavítať do neznámych krajín, ako napr. Borneo, Kamerun, Arktída, Baškirsko, o ktorých doposiaľ možno len počuli alebo čítali. Dozvedia sa o aktuálnych problémoch životného prostredia v rozličných častiach sveta.

Envirofilm 2013 – to sú nielen zaujímavé dokumentárne filmy, ale aj pestrý sprievodný program.

V sobotu 1. júna „odštartuje“ v Banskej Bystrici a v ďalších troch festivalových mestách – Kremnici, Krupine, Poltári – propagačná festivalová cyklojazda. Aj vy sa môžete pridať k tejto iniciatíve Envirofilmu a vyjadriť svoju podporu zdravému životnému štýlu a nemotorovej doprave v mestách. Pre športovcov bude určite zaujímavé stretnúť významné osobnosti zo sveta športu, ktoré sa v jednotlivých mestách zúčastnia cyklojazdy. Pripravená je aj zaujímavá diskusia s členmi Slovenského olympijského výboru na tému športových aktivít a kvality životného prostredia v Banskej Bystrici.

O vysokom kredite Envirofilmu svedčí aj celosvetová premiéra dánskeho filmu na tému klimatické zmeny, s názvom Up in Smoke. Tá bude spojená s besedou s jeho autorom, dánskym režisérom Tomom Heinemannom.

Zvolen pripravuje zaujímavú prírodovednú súťaž pre deti a mládež s názvom Spoznaj a chráň. Žiaci budú súťažiť v atraktívnom prírodnom prostredí a svojou účasťou v súťaži si rozšíria poznatky o prírode. V Banskej Štiavnici sú témou tohtoročného Envirofilmu „Štyri desaťročia ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva ľudstva“. Okrem iných podujatí pripravuje mesto Envirofilmáčik – premietanie vybraných filmov na základných a materských školách, ktoré získali certifikát Zelená škola.

V Košiciach plánujú organizátori festivalu, vzhľadom na nosnú tému Envirofilmu – Dobrá klíma pre svet, ktorý mám rád – prezentáciu dopravných prostriedkov, nezanechávajúcich uhlíkovú stopu. V Krupine odštartuje Envirofilm 2013 Štafetovým behom zdravia. Slávnostné otvorenie festivalu bude sprevádzať výsadba loga Envirofilmu z trvaliek. V Poltári sa festival začne Poltárskou vetvičkou spojenou s odbornými prednáškami. Poltárčania si môžu zaspomínať počas premietania filmov z archívu Slovenského filmového ústavu. V Skalici obohatí festivalový program beseda o tajoch Afriky so skalickým cestovateľom. Školská mládež vymaľuje staré elektrospotrebiče a popri iných sprievodných podujatiach sa pripravuje aj výstava Ekoplagát 2013.

Medzinárodný festival filmov o životnom prostredí ENVIROFILM vznikol v roku 1995. Centrom festivalového diania je Banská Bystrica. Vyhlasovateľom festivalu je Ministerstvo životného prostredia SR, organizátorom je Slovenská agentúra životného prostredia a Envirofilm, n. o. Viac sa o Envirofilme2013 a jeho sprievodnom programe sa dozviete na: www.envirofilm.sk.