Vďaka možnosti využitia elektrickej energie sa s elektromotormi stretávame všade okolo nás. Svoje použitie našli v bežných prístrojoch v domácnostiach, obchodných a výrobných prevádzkach aj v ťažkom priemysle. Povieme si niečo o princípe ich fungovania a tiež o kritériách, ktoré vám pomôžu pri ich výbere.

Elektromotory

V domácnosti nájdete elektromotory v produktoch na každodenné použitie. Ako napríklad v práčke, mixéri, vysávači, ventilátoroch a aj holiacich strojčekoch. Pri práci premieňajú elektrinu na mechanickú energiu. Niektoré elektromotory nepotrebujú pritom byť napájané z elektrickej siete. Energiu im poskytujú batérie.

Vo výrobe a v ťažkom priemysle sa stretávame s elektromotormi väčších rozmerov. Fungujú na rôznom princípe práce a majú rôzne veľkosti.

Typy elektromotorov

Najčastejšie sa používa indukčný elektromotor. Na trhu ho nájdete aj pod názvom asynchrónny elektromotor. Je to preto, že beží rýchlosťou nižšou, ako je jeho synchrónna rýchlosť. Tieto  elektromotory sa ďalej delia na jednofázové a trojfázové. Toto rozdelenie je podľa vstupného napájania. Jednofázové asynchrónne elektromotory sa využívajú najmä domácnostiach. Ich výhodou je vysoká spoľahlivosť a jednoduchá výmena.

V priemysle a výrobe sa častejšie stretávame s trojfázovými asynchrónnymi elektromotormi. Tieto fungujú na tri fázy striedavého napájania. Ich výhodou je možnosť zostrojenia v rôznych rozmeroch. Sú tiež veľmi odolné voči výkyvom teplôt, majú dlhú životnosť a pevnú konštrukciu. Ďalšími výhodami sú spoľahlivosť a jednoduchá údržba. Vďaka vysokej účinnosti pomáhajú tiež znižovať náklady na výrobu. Na ich fungovanie nie je potrebné používať štartovací motor, pretože majú samočinný štart. Jedinou nevýhodou je klesanie rýchlosti pri zvýšenom zaťažení.

Na čo myslieť pri kúpe?

Pri kúpe vyberajte elektromotory podľa vašich požiadaviek na menovité napätie, frekvenciu, rozsah výkonu, triedu izolácie a podobne. Elektromotory môžete vyberať aj s ohľadom na teplotu prostredia, v ktorom ich budete používať. Jednotlivé modely sa dajú použiť od -30°C do + 40°C. Odporúčame vám tiež nakupovať od výrobcu, ktorý je držiteľom najvyššieho stupňa certifikácie.