Nielen v okolí Zvolena sa nám priam ponúkajú pútavé cyklistické túry do kopcov, ktoré lákajú peknými výhľadmi na okolie. Mnohých však zabrzdí myšlienka, či by takúto náročnejšiu trasu vôbec fyzicky zvládli. Nie je naozaj žiadna „sranda“ vyšliapať si na bicykli dlhé kilometre do kopca, aj keď vás ženie pozitívna motivácia. Riešením, a to veľmi populárnym, môže byť elektrobicykel.

Elektrobicykel je ideálny do kopcov

Už ste snáď zachytili, aké trendové sa stali elektrobicykle. Ako už z názvu vyplýva, jedná sa o klasický bicykel, ktorý je však vybavený dodatočným elektrickým pohonom. V praxi to znamená, že pri ceste na elektrobicykli do práce sa nespotíte, skôr len príjemne prevetráte, a taktiež zvládnete horské stúpania, na aké by ste si inak netrúfali. Umožnia vám to moderné horské elektrobicykle, s ktorými spoznáte aj doteraz nepoznané miesta. Pri stúpaní vám totiž pomôže elektrický pohon.

Jednoduchý princíp fungovania elektrobicykla

Elektrobicykel je oproti klasickému o niečo ťažší a áno, aj drahší. Pri jazde môžete, ale zároveň nemusíte, zapínať elektrický pohon. Ten nabíjate jednoducho prostredníctvom batérie. V závislosti od modelu či štýlu jazdy potom batéria na jedno nabitie vydrží pokojne cez sto kilometrov. Stačí teda doma nabiť a vyraziť na cesty. Elektrobicykle vám priebežne aj signalizujú, kedy sa batéria vybíja a koľko ešte zostáva času, aby ste si prípadne vedeli manažovať tempo a zapínanie či vypínanie dodatočného pohonu.

Elektrobicykle sú pre všetkých

Výhodou je, že elektrobicykle sú vhodné pre všetkých – aktívnych športovcov či ľudí s dobrou fyzickou formou, no aj vyslovene pre rekreačných cyklistov. Každý si totiž nájde to svoje. Napríklad celoodpružené elektrobicykle, ktoré majú zadné aj predné odpruženie, sú vyslovene určené aj do ťažších horských terénov. Nájdu sa v nich aj takí, ktorí bežne odbicyklujú dlhé trasy. Elektrický pohon im môže pomôcť vo vyslovene konkrétnom ťažkom úseku, aby ho potom vypli a v absolútnej vzdialenosti odjazdili viac a v lepšom tempe než bez neho. Všetko je o správnom manažmente.