Službu donášky potravín a voľnopredajných liekov pre seniorov a ohrozené skupiny obyvateľstva rozšíril Banskobystrický samosprávny kraj od pondelka 6. apríla do všetkých trinástich okresov na svojom území. Doručenie je zadarmo, záujemcovia platia len hodnotu nákupu pri doručení.

Donáška potravín a voľnopredajných liekov funguje od pondelka 6. apríla už vo všetkých okresoch Banskobystrického samosprávneho kraja. Na bezplatnom telefónnom čísle 0800 221 235 si môžu seniori a ohrozené skupiny obyvateľstva objednať potravinový nákup pondelka do piatku od 8:00 do 15:00, s doručením na nasledujúci pracovný deň.

Samotné doručenie nákupu až domov a aj hovor do call centra sú zadarmo, záujemcovia zaplatia len hodnotu nákupu priamo pri jeho prevzatí. Platba je pritom možná nielen v hotovosti, ale aj kartou.

BBSK službu rozšíril na celé územie kraja po tom, ako ju pilotne otestoval v okresoch Banská Bystrica a Brezno. Jej fungovanie je možné aj vďaka dobrovoľníkom, ktorí sa zaregistrovali do krajskej databázy.

„Za prvých sedem dní fungovania služby Staráme sa o starkých sme rozviezli spolu 32 nákupov, ktoré si objednalo 29 seniorov a senioriek, niektorí aj opakovane. Rozvoz sa uskutočnil do spolu trinástich miest a obcí,“ informovala Zuzana Lafférsová z BBSK, ktorá projekt nákupov pre seniorov koordinuje.

Na skvalitňovaní služby banskobystrická župa neustále pracuje, jej ambíciou je rozšíriť ponúkaný sortiment v krátkom čase aj o chladené výrobky, ktoré sú náročnejšie na prepravu i skladovanie.

„Je nesmierne dôležité, aby seniori, ktorí patria k najohrozenejším skupinám obyvateľstva v prípade ochorenia COVID-19, nemuseli kvôli nákupom opúšťať svoje domovy. Chceme sa o nich postarať tak, aby mohli zostať v bezpečí. Veríme, že službu donášky potravín ich bude využívať čoraz viac,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Služba nákupov pre seniorov – Staráme sa o starkých, je súčasťou krízového plánu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý má za cieľ bojovať proti šíreniu nového koronavírusu a zmierniť dopady krízy na obyvateľov. Viac informácií o jednotlivých bodoch nájdete na webe.