Zima nám ponúka možnosť užiť si relax a oddychovať. Správny domáci majster však dlho neobsedí. Prinášame vám tipy na projekty, ktoré možno robiť, aj keď vonku mrzne či padá sneh.

1. Vymaľujte

Vedeli ste, že chladné počasie je ideálne na schnutie farby? Keďže vo vzduchu nie je vysoká vlhkosť, farba v interiéri pri otvorenom okne dobre a rýchlo schne. Ideálny čas premaľovať fľaky či nanovo vymaľovať chodbu.

2. Rozsvieťte váš dom

Mäkké žlté svetlo rozžiari váš príbytok a vnesie do neho príjemnú atmosféru. Zimné obdobie je ideálne na pridanie chýbajúceho osvetlenia v izbách, chodbe či v kuchyni. Ak stále používate klasické žiarovky, je najvyšší čas vymeniť ich za úsporné. Ako uvádza portál SSE, klasická žiarovka má spotrebu 75 W a jej životnosť je 1 000 hodín, no ak si zakúpite LED žiarovku, tá spotrebuje len 8 W a jej životnosť je 30 000 – 50 000 hodín. Hoci je nákupná cena LED žiaroviek vyššia, vydržia vám dlhšie a prinesú značnú energetickú úsporu.

3. Upracte garáž a pivnicu

Tieto miestnosti často zanedbávame a na ich úpravu si nevieme nájsť čas. Práve zima je ideálnym obdobím na veľké upratovanie. Zároveň máte možnosť roztriediť veci, ktoré ste si odložili, lebo sa ešte určite raz zídu. Nezabudnite skontrolovať police a regály, či ich nie je potrebné opraviť. Rovnako môžete rozšíriť úložný priestor o ďalší úložný systém.

V rámci upratovania skontrolujte aj funkčnosť vášho náradia a vyraďte to, ktoré je poškodené. To je zároveň príležitosť aj na nákup nových „hračiek“ pre domácich majstrov. Tie pritom nemusíte hľadať len v špecializovaných obchodoch. Široký výber nájdete vo vybrané týždne v LIDL letákoch, alebo si môžete pozrieť celú ponuku na lidl.shop.sk, s doručením až k vám domov.

4. Venujte sa drobným opravám vo vašej domácnosti

Vždy sa nájde kohútik, ktorý kvapká, alebo dvere, ktoré vŕzgajú. Využite chladné a nehostinné počasie na opravy všetkého, čo si váš dom alebo byt vyžaduje.

5. Zrenovujte dvere

Interiérové dvere vidí a používa každý, preto sa zvyknú rýchlejšie opotrebovať. Či už sú to drobné škrabance, odreniny, alebo uvoľnená kľučka, zima je ideálny čas na ich opravu. Ak sa chcete pustiť do renovácie, môžete ich napríklad pretrieť inou farbou, nalepiť na ne fóliu, vymeniť kľučky za iný dizajn, alebo zmeniť prahy, či prechodové lišty.

Pamätajte, že keď sa v zime zameriate na vašu domácnosť, zostane vám v lete viac času na projekty v záhrade.