Celkom 64 Ukrajincov prešlo doteraz dočasným útočiskom, ktoré pre okres Zvolen zriadili v športovej hale v Sliači 31. marca. V sobotu (9. 4.) z nej odišlo nateraz posledných 14 utečencov.

„Prišli k nám z rôznych častí Ukrajiny, každý s iným životným príbehom, s rôznym vzdelaním a plánmi,“ uviedla pre TASR primátorka Sliača Ľubica Balgová. „Ubytovanie v športovej hale, ktoré sme im zabezpečili, nebolo síce luxusné, ale poskytlo dočasné útočisko pre tých, ktorí ešte nemali štatút odídenca,“ priblížila primátorka.

Podľa nej sa im pracovníci mesta, zamestnanci iných úradov a organizácií, ako aj dobrovoľníci, snažili vybaviť dokumenty a nájsť vhodné ubytovanie. „No aj napriek snahe všetkých, ktorí boli nápomocní, ostali bez dokumentov ešte tri dievčatá, ktoré od soboty prichýlili v hoteli v Sliači, a to aj napriek tomu, že to od štátu nebudú mať preplatené,“ uviedla Balgová.

Niektorým sa podarilo nájsť aj prácu. „Dve dievčatá budú pracovať v hoteli v Sliači, štyria vo firme vo Vlkanovej a našli sme uplatnenie aj manažérke a dizajnérke z Ukrajiny priamo v ich odbore,“ vymenovala Balgová a zároveň sa poďakovala za nezištnú pomoc všetkým dobrovoľníkom a darcom a tiež tým, čo nateraz pomohli s ubytovaním i zamestnaním.