Budúcnosť INAK, unikátny program pre deti na základných školách, ktorý vytvorila Nadácia Pontis s renomovanými odborníkmi na vzdelávanie, mieri do Zvolena. Po úspechu v Trnave tak na Slovensku vznikne druhé centrum, vďaka ktorému dievčatá a chlapci na 2. stupni spoznajú svoje talenty a vlastný potenciál. To im v budúcnosti pomôže ľahšie sa rozhodovať napríklad pri výbere  strednej školy či životnej kariéry.

Už v septembri privíta 25 mladých Zvolenčanov a Zvolenčaniek moderný mini coworking, v ktorom budú prichádzať s návrhmi, ako vyriešiť nedostatky vo svojom okolí. „Deti v programe Budúcnosť INAK totiž postupne vedieme k vytvoreniu vlastného nápadu, ktorý rieši problém priamo v mieste, kde žijú. Skúsia si vytvoriť vlastnú sociálnu inováciu,“ vysvetľuje Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis.

Zvolenské centrum programu Budúcnosť INAK si našlo vďaka podpore a spolupráci mesta Zvolen svoj domov na ZŠ Petra Jilemnického 1, ktorú navštevuje zvýšený podiel detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. V centre budú vítaní i žiaci a žiačky zo širokého okolia.

„Vzdelávací plán, ktorý je jediný svojho druhu na Slovensku, dáva dôraz na podnikavosť, digitálne a mäkké zručnosti. Práve ony sa ukazujú ako kľúčové pre zvládanie života v dynamickej dobe, v ktorej sa nachádzame. Pritom na ich rozvoj často nebýva počas vyučovania dostatočný priestor,“ dopĺňa Kolesárová, ktorá v piatok, 18. júna podpísala zmluvu o spolupráci s Annou Cúttovou, riaditeľkou základnej školy.

Centrum Budúcnosť INAK, na ktoré sa zmení jedna z tried, poskytne deťom príjemné zázemie a prístup k IT technológiám. Žiaci a žiačky ho budú môcť využívať každý deň od pondelka do štvrtku počas školského roka. Dvakrát týždenne ich čaká i pripravený program zameraný na rozvoj tímovej práce, IT zručností alebo tému udržateľnosti. Neskôr sa pridajú aktivity pre osobný rast či mentoring pri prechode na strednú školu.

„Dnešné deti vyrastajú s technológiami a našou úlohou je naučiť ich s nimi tvoriť, nielen ich konzumovať. Do metodiky štúdia sme tak zapracovali aj programovateľné minipočítače, micro:bity, vďaka ktorým sa deti naučia nielen základy programovania, ale rozvíjajú aj svoju tvorivosť, schopnosť tímového riešenia problémov a chuť experimentovať,“ povedala Tatiana Švrčková, senior špecialistka spoločenskej zodpovednosti Slovak Telekomu, ktorý podporil vývoj jedinečnej metodiky Budúcnosti INAK.

Mladých účastníkov budú celým procesom sprevádzať inšpiratívne osobnosti z neziskových organizácií a firiem, ktoré pôsobia v regióne. Doplnia ich štyria špeciálne vyškolení mentori – študenti a študentky neďalekej Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Aktuálne prebiehajú pre žiakov vo Zvolene ochutnávky celého programu. Nábor účastníkov sa začne v septembri.

Rozšírenie Budúcnosti INAK do ďalšieho mesta umožnil partner zvolenského centra Nadácia Orange. „Myslíme si, že je nutné učiť deti rozumieť digitálnemu svetu. Spôsob, ako ich smeruje Nadácia Pontis v programe Budúcnosť INAK považujeme za unikátny a veľmi inšpiratívny. Tešíme sa, že sa koncept posunie aj do ďalšieho mesta a deti vo Zvolene nadobudnú zručnosti, užitočné pre ich osobnostný rozvoj,“ uviedla Andrea Ungvolgyi, správkyňa Nadácie Orange a CSR špecialistka v spoločnosti Orange Slovensko, a.s.

„Sme presvedčení, že program dokáže chlapcom a dievčatám rozšíriť obzory a mať tak zásadný vplyv na ich vývoj, budúci výber povolania a v neposlednom rade podporí vnímanie toho, ako vedia aj sami pomôcť svojmu regiónu. To, že pri podpore programu sa spojili dve konkurenčné firmy, je silným posolstvom, ktoré potvrdzuje, že na nám na rozvoji mladých ľudí skutočne záleží, pretože sú aj našou budúcnosťou,“ uzatvára Martina Kolesárová.