V politike nebýva úplne pravidlom, že sa politici vracajú do svojich funkcií s odstupom dlhých rokov. Zvolen je však výnimkou, keď obyvatelia mesta po viac než sedemnástich rokoch zvolili do čela samosprávy znovu Vladimíra Maňku. Vo vedení mesta však bude pôsobiť aj ďalšie známe meno.

Ďalší bývalý primátor Zvolena – Miroslav Kusein, ktorému opätovná kandidatúra v rokoch 2014 a 2018 nevyšla, sa z pozície mestského poslanca teraz dostane do funkcie viceprimátora. Do funkcie prvého zástupcu primátora ho vymenoval primátor Vladimír Maňka. Obaja spolupracovali už v minulosti, keď bol v oboch funkčných obdobiach Vladimíra Maňku Kusein okrem poslanca samosprávy aj jeho poradcom. Následne bol Kusein až do roku 2014 primátorom mesta.

„Pán Kusein ma striedal, keď som bol v roku 2005 zvolený do europarlamentu. Zvolenčania si ho zvolili za primátora aj v ďalších dvoch volebných obdobiach. Okrem mnohých rozvojových projektov previedol mesto aj obdobím svetovej finančnej krízy v rokoch 2008 – 2011. Teraz sa opäť nachádzame v krízových časoch. Skúsenosti pána Kuseina sú tak pre mesto veľmi dôležité,“ ozrejmil voľbu svojho zástupcu nový zvolenský primátor. S Miroslavom Kuseinom sa dohodli na čiastočnom pracovnom úväzku.

Maňka chce aj druhého zástupcu

Podobne, ako ďalšie samosprávy, aj Zvolen by mohol mať hneď dvoch zástupcov primátora.

„Mesto má z roka na rok stále viac a viac povinností. Už dnes je v stave, kedy potrebuje ďalšieho človeka schopného zastrešiť niektoré dôležité oblasti. V budúcom roku predstavím Zvolenčanom druhého viceprimátora, pri ktorom uvažujem rovnako o čiastočnom pracovnom úväzku. Po tom, čo nastúpi do práce, budem Zvolenčanov informovať,“ uviedol zvolenský primátor.

Zmena aj na poste prednostu Mestského úradu vo Zvolene

Zmena nastala aj na poste prednostu úradu, na ktorý nastúpila Soňa Šáliová. „Pani Šáliová je právnička, s ktorou sme spolupracovali, keď som bol v minulosti primátorom, europoslancom a tiež, keď som sa stal predsedom samosprávneho kraja. Vážim si ju pre jej veľký prehľad, odbornosť, manažérske schopnosti a dlhoročné skúsenosti s procesmi v samospráve. Počas môjho pôsobenia vo funkcii predsedu samosprávneho kraja sme s pani Šáliovou otvorili viac ako sto sporov, v ktorých predchádzajúce vedenie kraja neuspelo. Všetky sme vyhrali a zachránili sme tak pre kraj viac ako 106 miliónov eur. Kvôli tomu sme, aj napriek finančnej kríze, mohli vybudovať napríklad nový most cez Hron pri Hypernove, ktorý už bol v katastrofálnom stave. Doterajší prednosta Jozef Mikuš zostal mojim poradcom. Od začiatku mesiaca naplno pracujeme v novom zložení a už prvé dni ukazujú, že išlo o správne rozhodnutie,“ doplnil k téme zmien vo vedení mesta Vladimír Maňka.