Aj v náročnej ekonomickej situácii mesto ponúkne svojim obyvateľom a návštevníkom skvelú zábavu v podaní kvalitných interpretov. Zvolenčania sa tak v dňoch 24. – 25. mája rozhodne majú na čo tešiť.

Hlavnú hviezdu programu i parádnu atrakciu pre mladých si môže dovoliť vďaka generálnemu sponzorovi – spoločnosti Weishaupt Slovensko, ktorá sa pri príležitosti 30. výročia pôsobenia na Slovensku rozhodla potešiť práve ľudí vo Zvolene, kde má svoje sídlo. Zaujímavosťou je, že práve kvôli hlavnému interpretovi sa budú stavať hneď dve tribúny o spoločnej šírke, aká na zvolenskom námestí doposiaľ nebola.

Konateľ spoločnosti Weishaupt na Slovensku, Radek Pospíšil, hovorí, že chcel vytvoriť priestor, aby sa na zvolenskom námestí mohli stretnúť všetky generácie pri kvalitnom vystúpení: „Verím, že spoločne oslávime naše výročie i výročie mesta ako jedna veľká rodina. Práve preto sme na posledný piatkový májový večer od 20.00 zabezpečili vystúpenie umeleckého súboru Lúčnica, ktorý na zvolenskom námestí doposiaľ nevystupoval. Verím, že legendárny folklórny súbor svojím temperamentným ľudovým tancom poteší oko každého, kto sa príde pozrieť. Všetkým doprajeme počas oboch dní aj darček v podobe „pumptracku“, dráhy, na ktorej sa môžu vyšantiť na bicykloch, korčuliach či kolobežkách pod vedením majstra sveta v mestskom zjazde Filipa Polca.“

Vystúpenie Lúčnice bolo hlavným dôvodom, prečo sa organizátori tohtoročných zvolenských dní mesta rozhodli poňať časť programu v duchu krásnych slovenských tradícií. „Som vďačný spoločnosti Weishaupt za ich ponuku. O to viac, že práve vo Zvolene máme šťastie na výborné folklórne súbory, tradícia ľudovej piesne a tanca je tak v meste i jeho okolí stále živá. Práve Dni mesta sú veľkou príležitosťou na to upozorniť. Pred Lúčnicou vystúpi domáca Marína, Zvolenskí vrchári nám zase ukážu, ako znejú najlepšie populárne piesne v podaní ľudových nástrojov. Nebude chýbať ani jarmok tradičných ľudových remesiel v Parku Ľ. Štúra,“ uviedol zvolenský primátor Vladimír Maňka.

Organizátori Dní mesta sú si vedomí, že folklór, nech je akokoľvek krásny, nemusí ulahodiť úplne každému, program preto doplnili o revivalové kapely, s ktorými si Zvolenčania zaspievajú najväčšie hity kapely Elán či Mekyho Žbirku. Minulý rok mala obrovský ohlas 3D video-projekcia nasvietená na jednom z meštianskych domov, tento rok bude jej obsah pozmenený a nasvietený priamo na priečelie budovy divadla. Námestie vo večerných piatkových hodinách roztancuje známy DJ Pepe z Rádia Expres, s ktorým sa Zvolenčania budú môcť zabaviť priamo pod hviezdnym zvolenským nebom.

Atrakciu bude predstavovať už samotná tribúna, na ktorej sa odohrá hlavný program. „Veľký umelecký súbor pochopiteľne nemôže tancovať na malom priestore. Aby diváci dostali možnosť vidieť Lúčnicu v celej jej veľkosti a kráse, postavíme veľkú tribúnu pre tanečníkov a k nej ešte jednu menšiu pre hudobný sprievod. Spolu pôjde o šírku 16 metrov, čo je tribúna, akú sme doposiaľ nestavali,“ vysvetľuje Daniel Axmann zo zvolenského referátu kultúry.

Vo Zvolene sú hrdí aj na umenie detí z domácich umeleckých škôl či centier voľného času, preto im organizátori opäť dávajú možnosť potešiť divákov aj na Dňoch mesta. Mesto prikladá veľkú dôležitosť aj prevenčným aktivitám pred rôznymi druhmi závislostí, ktorým by mohla mladá generácia prepadnúť. Zvolenčania sa preto budú môcť zastaviť pri stánkoch a priamo sa rozprávať o práci jednotlivých skupín. Nebudú chýbať ukážky zásahov či techniky polície a hasičského zboru. Je teda zrejmé, že v posledný májový piatok a sobotu sa vo Zvolene bude na čo tešiť. Minulý rok zaplnil námestie slávny Olympic a všetci veria, že iné to nebude ani v prípade skvelého umeleckého súboru Lúčnica.