Jedna malá chata rozdelila mesto pod Pustým hradom na dva tábory. Už dlhých desať rokov sa pokúšalo zastupiteľstvo vyriešiť problém nelegálnej stavby.

Chatka bola pôvodne postavená členmi združenia Priaznivci Pustého hradu v 90. rokoch uplynulého storočia, za účelom poskytnutia zázemia pre archeológov, ktorí hrad skúmali. Na činnosti združenia sa v minulosti podieľali a podieľajú aj viacerí predstavitelia mesta či niektorí poslanci, vrátane primátorky Lenky Balkovičovej či viceprimátora Jaroslava Stehlíka.

Chatka na Pustom hradeNa podnet pätnástky mestských poslancov sa v pondelok 14. marca konalo mimoriadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva. Rokovanie prebiehalo za neprítomnosti len troch poslancov. Už od samého začiatku bolo medzi nimi cítiť napätie. Okrem iného vyzvali primátorku Lenku Balkovičovú, aby postupovala v zmysle rozhodnutia Stavebného úradu a vyjadrenia Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici.

Rázne proti čiernej stavbe vystúpil poslanec mesta Zvolen Juraj Družbacký (SMER-SD) s tým, že chatka na vrchole Pustého hradu je nelegálna a nemá tam už dlho čo robiť: „Mesto nerešpektuje zákon a nerešpektuje rozhodnutie Stavebného úradu a iných štátnych orgánov. Nerešpektuje to, že je to čierna stavba a ak nezakročí proti tomu, tak je potom otázne, ako budú vykonateľné ostatné rozhodnutia Stavebného úradu voči ostatným občanom.“ Pripojil sa aj ďalší z poslancov: „Tú budovu nechcú ani Pamiatkári. Polarizuje to mesto, bohužiaľ sa to rieši už desať rokov bez výsledku,“ vyjadril svoj názor Igor Šufliarsky (SNS).

Oponovala im poslankyňa a zároveň správkyňa občianskeho združenia Priaznivci Pustého hradu, Ružena Babicová (NOVA). Tá poukázala na dlhoročnú prácu dobrovoľníkov a archeológov, ako aj odkaz archeológa Václava Hanuliaka. „Nedopustím, aby sa kvôli chatke všetky tieto humánne a verejne prospešné skutky členov nášho združenia akýmkoľvek spôsobom negovali. Tí dobrovoľníci pracujú 100 až 1000 hodín udržiavaním hradu. Preto sa vybudovala táto stavba. Toto mesto nemá skutočne iné problémy, len túto chatku? To pre ňu ste dostali mandát poslancov? Prejavila sa tu arogancia moci typu: Ja Vám ukážem!“ Sama Babicová pripustila, že pre upokojenie situácie združenie môže chatku odstrániť.

Na stranu Babicovej sa pridal aj poslanec Vladimír Lupták (HZD) pričom uviedol že zázemie pre ľudí pracujúcich na Pustom hrade je potrebné. V horlivej diskusii neskôr vystúpil aj nezávislý poslanec Matej Snopko, ktorý pôvodne navrhoval zachovanie objektu, ale tak, aby sa v ňom vytvorilo Hanuliakovo múzeum. Jeho  návrh sa stretol s vlnou odporu väčšiny prísediacich a plénum napokon rozhodlo o odstránení stavby do konca roka. Poslanci vidia možné riešenie aj  v stavbe na dolnom hrade, kde nebude taký viditeľný.

„Mesto Zvolen asi nemá našťastie iné problémy, keďže dokážeme celé stretnutie riešiť nelegálnu budovu,“ vyjadrila sa v závere kriticky primátorka Lenka Balkovičová.