Po uplynulých ročníkoch, ktoré sa niesli v znamení protipandemických opatrení pripravuje Divadlo J. G. Tajovského na pondelok 1. mája podujatie Deň otvorených dverí vo svojej plnej podobe.

Brány divadla sa otvoria pre všetkých divákov s bohatým programom, počas ktorého budú mať možnosť nielen stretnúť sa s členmi umeleckého súboru a užiť si piesne z obľúbených inscenácií v ich originálnom podaní, ale aj nahliadnuť do zákulisného sveta divadelnej prevádzky.

Čo je však rovnako dôležité, pri príležitosti tohto špeciálneho dňa sa spustí aj predaj vstupeniek na 49. ročník populárneho letného festivalu Zámocké hry zvolenské, ktorý sa v znamení motta LeGENdy otvorí už v piatok 2. júna a potrvá do nedele 11. júna.

A čo prinesie tentokrát?

Asi najvýraznejšou zmenou je čiastočný prenos programu do priestorov veľkej sály DJGT. K zmene síce dochádza z dôvodu plánovaných rekonštrukčných prác na Zámku Zvolen, avšak vďaka skvelej spolupráci medzi oboma inštitúciami a možnosti sprístupnenia alternatívnych priestorov divákom festivalu prinesie aj za týchto okolností výnimočné umelecké zážitky. V priestoroch divadla budú mať možnosť navštíviť aj technicky náročnejšie tituly viacerých slovenských i zahraničných zoskupení, interiéry Zámku Zvolen zasa zintenzívnia zážitok z intímnejších, komorných inscenácií.

Otváracím titulom nadchádzajúceho ročníka bude inscenácia Hauerland, zachytávajúca dramatické dobové obrazy z jazykového ostrova karpatských Nemcov v našom regióne. Po vzore hesla GEN, zvýrazneného v motte festivalu, zmapuje „miestny genofond”, stopu, ktorú tieto udalosti zanechali v lokálnych dejinách. Autorsky a režijne sa pod ňu podpíše umelecký šéf DJGT Peter Palik.

Hlavná programová línia festivalu zas odráža ústredné motto prostredníctvom portrétov viacerých legendárnych osobností, ako napr. Karola Duchoňa v inscenácii Zem pamätá martinského SKD, obrazu legendy Juraja Jánošíka v Zbojníkovi a Gašparkovi v podaní Bratislavského bábkového divadla a legendárneho Divadla Drak z Hradca Králového, legendárneho hudobného génia Paganiniho Štátnej opery Banská Bystrica či mimoriadne oceňovanej inscenácie Špinarka ostravského Divadla Petra Bezruče, ktorá – ako už samotný názov napovedá – na pozadí známych hitov rozpráva príbeh legendárnej speváčky Věry Špinarovej.

V línii monodramatických a komorných titulov sa zas môžu tešiť na stretnutia s výraznými hereckými predstaviteľmi. Či už to bude Martin Huba v inscenácii Kontrabas, Miro Noga a jeho Všetky úžasné veci alebo Marko Igonda s inšpiratívnymi Dialógmi o vine a treste z cely smrti o legendárnom slovenskom komunistickom politikovi a intelektuálovi Vladimírovi Clementisovi.

Novinkou v programovej línii je tiež spolupráca so Štúdiom tanca BB. V rámci platformy Hráme spolu sa tentokrát po prvý raz pomyselne spoja festivaly Zámocké hry zvolenské a Dni tanca, vďaka čomu spoločne prinesú zážitok z pohybového divadla aj do Zvolena. Svoju vlastnú tvorbu predstavia v pohybovo-vizuálnej performancii Horror Vacui. Na dávku adrenalínu a nápadité pokusy so zákonmi fyziky zas lákajú so zoskupením Lapso Cirk a ich artistným experimentom OVVIO.

Okrem kvalitného divadla bude v rámci sprievodného programu pripravené aj množstvo netradičných aktivít v spolupráci s ďalšími partnerskými inštitúciami, medzi ktorými nebude chýbať Krajská knižnica Ľ. Štúra, Technická univerzita vo Zvolene, Lesnícke a drevárske múzeum a ďalšie.

Festivalové dianie po predchádzajúcom úspešnom ročníku aj tento raz uzatvorí benefičný Beh pre budúcnosť, ktorého úlohou bude aj opäť poukázať na environmentálne tendencie DJGT a prispieť na ďalšiu výsadbu stromov v rámci spoločného regionálneho programu Sadíme budúcnosť.