V piatok 6. júla odštartuje v poradí 47. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou. Detva ako synonymum „slovenskosti“ sa stane na tri dni „Mekkou“ pre mnoho ľudí. Každoročne si cestu do Detvy nájde cez 50 000 milovníkov ľudovej hudby, tanca, kultúry. Popri festivaloch vo Východnej, Heľpe, či Terchovej patrí ten v Detve medzi tie NAJ nielen na Slovensku, ale aj v Európe.

Festival otvorí program domácich heligonkárov, ktorí patria k tým najlepším na Slovensku. Ich kvality milovníci ľudovej hudby poznajú z mnohých regionálne významných podujatí – Detvianska heligónka, či z heligonkárskych prehliadok z Korytárkok, resp. Budinej. Najočakávanejší program nielen prvého dňa, ale aj celého festivalu bude s vysokou pravdepodobnosťou program umeleckého súboru Lúčnica – „Lúčnica môj život – Štefan Nosáľ 85.

Prvý blok sobotňajšieho programu bude patriť detským súborom, nositeľom titulu Naša dedina a susedným Očovanom. Druhý blok otvorí jubilujúci FS Hriňovčan. Nedeľa má vyhradené dva scénické programy – prvý je už tradične poskladaný z vystúpení celkov krajanských Slovákov, druhý je záverečný veľkolepý galaprogram.

,,Okrem scénických programov máme opäť pripravených mnoho sprievodných podujatí. Na návštevníkov čaká škola fujary Dušana Holíka v priestoroch Klubu dôchodcov v starej Detve. Ukážky zo života tradícií, zvykov a tradičnej kuchyne môžete vidieť v areály s názvom „Vojdite do dediny“. Predstavia sa nám obce Heľpa, Prenčov, Sebechleby, Sliače, Očová a mesto Hriňová. Samozrejme nebude chýbať ani tohto roku jarmok tradičných ľudových remesiel. Pre deti bude pripravený detský dvor, kde budú pre nich pripravené tvorivé dielne a rôzne aktivity. Už po niekoľký rok organizujeme aj úspešný Salaš na Detve. V nedeľu si hostia z Očovej pripravili netradičnú novinku, ktorou bude Opekačka barana po očovsky.“ prezradila nám o sprievodných podujatiach viac predsedkyňa programovej rady FsP Anna Ostrihoňová.

Festival ponúka aj mnoho zaujímavých výstav – o valaskej kolonizácii, o Podpoľaní, či o detskom oblečení z minulého storočia. Ak máte teda radi folklór, tóny ľudovej hudby, tanec, zábavu, tak neváhajte a navštívte Folklórne slávnosti pod Poľanou 2012.