Pri príležitosti štyridsiateho výročia Ľudovej hudby Ďatelinka vyjde knižná publikácia a desiate CD tejto hudobnej formácie.
V Kultúrnom dome v Trebeľovciach, v okrese Lučenec, sa v piatok 20. januára 2012 o 19. hodine uskutoční slávnostný koncert Ľudovej hudby Ďatelinka a jej sólistov, ktorého súčasťou bude aj prezentácia knižnej publikácie Ďatelinka-legendárna muzika spod Poľany a jubilejného, v poradí už desiateho CD nosiča z produkcie bratislavského hudobného vydavateľstva Akcent –Zahrajže nám, Ďatelinka! Stane sa tak pri príležitosti štyridsaťročnice pôsobenia známej ĽH Ďatelinka v podpolianskom, slovenskom i európskom kultúrnom priestore.
Knihu spomienok, životných príbehov, osobných vyznaní, dokumentov, bohatej muzikantskej histórie a zberateľskej činnosti venoval jej vydavateľ, Mesto Detva, autori a vedúci autorského kolektívu Ondrej Molota, všetkým doterajším aktérom ľudovej hudby Ďatelinka, žijúcim hudobníkom a spevákom tohto výnimočného hudobného zoskupenia k 40. výročiu jeho vzniku. Ale aj všestrannému muzikantovi Jozefovi Mackovi a kontrášovi Jozefovi Berkymu-Hájkovi, ktorí už navždy odpočívajú vo folklórnom nebi. Je to hold všetkým milovníkom folklóru, ktorí sa zaslúžili o dobrý zvuk ĽH Ďatelinka prejav úcty a poďakovania za ich dlhoročné účinkovanie na poli kultúry, najmä pri objavovaní, zaznamenávaní, zachovávaní a prezentácii ľudových piesní i bohatých folklórnych tradícii na Podpoľaní, Novohrade, Javorí či Honte.
Nová publikácia formátu A4 ponúka čitateľovi na 272 stranách, ako avizuje podtitul knihy, Príbehy, spomienky, vyznania a výber piesní od jej zrodu po dnešok, ale aj bohatý fotodokumentačný materiál zo súkromných archívov predníka ĽH Ďatelinka Ondreja Molotu ako aj ďalších muzikantov, inštrumentalistov a spevákov. Svojimi snímkami s folklórnou tematikou sa v publikácii prezentujú aj renomovaní autori – Karol Demuth, Peter Berčík, aVojtech Majling. Knihu z dielne vydavateľskej agentúry Reno Lučenec pôsobivými perokresbami obohatil akademický sochár Štefan Pelikán a Ján Smutný. Odbornou spoluprácou k zrodu knižného diela prispel známy spevák ľudových pesničiek Milan Križo, ktorý bol pred štyrmi desaťročiami pri zrode Ďatelinky a etnografka Anna Ostrihoňová.
Druhú časť publikácie s podtitulom Zahrajže nám, Ďatelinka, tvorí unikátny výber 193 ľudových piesní z Podpoľania, Novohradu, Javoria a Hontu, a to vo fonetickej transkripcii ich textov do nárečovej podoby. Pod túto prácu sa podpisuje Mária Blanárová. Na výber piesní z dlhoročného archívneho výskumu Ondreja Molotu a na ich harmonizáciu sa podujal Štefan Molota. Notový prepis piesní z pera Zdenky Skrutekovejbude nepochybne neoceniteľnou pomôckou pedagógov pri výučbe hudobníckych a speváckych talentov, ale aj pri zostavovaní dramaturgie folklórnych skupín a súborov.