Stávky na spoločenské udalosti si tipérska komunita v ostatných rokoch veľmi obľúbila. V kurze je najmä tipovanie výsledkov prezidentských či parlamentných volieb nielen u nás, na Slovensku, ale aj v Čechách či USA. Je možné z vývoja kurzov, ktoré vypíšu stávkové kancelárie, predikovať rezultát volebného boja?

Prieskumy a volebné preferencie

V dávnejších dobách sa budúcnosť hádala rôzne – veštilo sa z kariet, čarovnej gule, ohňa a všemožných iných médií. Moderná spoločnosť vsádza na výpovednú hodnotu čísel, prieskumov a výskumov. V prípade volebných výsledkov sa často riešia volebné preferencie a prieskumy. Prieskum sa, v prípade volieb, vykonáva na vzorke obyvateľstva toho-ktorého štátu s pomerným zastúpením podľa pohlavia, veku či miesta bydliska. Ak je volebný prieskum urobený kvalitne, jeho výsledky by sa mali veľmi približovať reálnym výsledkom volieb (v ideálnom prípade by sa oba výsledky mali zhodovať).

Stávky na voľby

Voľby majú v posledných rokoch v merku aj stávkové kancelárie a tipérska verejnosť, u ktorej si stávky na voľby získavajú čoraz väčšiu obľubu. Aj vypísané kurzy, podobne ako volebné prieskumy, je možné brať ako akýsi barometer, na základe ktorého sa dajú predpokladať výsledky volieb. Samotné kurzy a najmä ich vývoj totiž reflektujú aktuálnu volebnú situáciu, výsledky volebných prieskumov či mediálne výstupy a (ne)úspechy jednotlivých strán či politikov. Pozor, kurzy sa však menia aj podľa toho, ako ľudia tipujú. Napriek tomu platí, že výsledky volieb možno s veľkou pravdepodobnosťou predikovať ľahšie, než napríklad pohyb kurzov pri nákupe a tradingu kryptomien.

Prezidentské voľby v USA

V čase vzniku tohto článku sú (boli) v pozornosti tipérskej obce predovšetkým 59. prezidentské voľby v USA. Dátum ich vyvrcholenia bol stanovený na 3.11.2020, no slovenské stávkové kancelárie ponúkli svoje kurzy s mnohotýždňovým predstihom. Aj vďaka tomu je možné sledovať kurzový vývoj pri jednotlivých kandidátoch, ktorý naznačuje zaujímavý volebný zvrat.

Ešte začiatkom septembra bol miernym favoritom na víťaza volieb terajší prezident Donald Trump s kurzom približne 1.80, zatiaľ čo na Joea Bidena ste si mohli vsadiť pri kurze atakujúcom hranicu 2.00. O mesiac sa však situácia pomerne výrazne otočila a stávkové kancelárie už favorizujú J. Bidena, pričom kurz na tohto kandidáta klesol približne na stále ešte hrateľných 1.65. Tam, kde Biden získal, musel Trump zákonite stratiť – a veru aj stratil, aspoň v prieskumoch a u bookmakerov, ktorí navýšili kurz nad hodnotu 2.05.

Ak chcete tipovať voľby, určite sa neorientujte len podľa hodnôt vypísaných kurzov. Sledujte predovšetkým volebnú náladu voličov, ktorú dokážu pomerne presne odmerať predvolebné prieskumy.