Možnosti pre cyklistov sa rozširujú. Cyklobusy pribudli aj vo Zvolene, okrem toho pokračujú práce na príprave projektu cyklotrasy medzi Zvolenom a Banskou Bystricou.

cyklobusLadislav Topoľský, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), pred rokom sľúbil, že cyklotrasa medzi dvoma metropolami stredného Slovenska bude o takomto čase vo výstavbe resp. hotová. Samotná príprava projektu však narazila na nevysporiadané majetkové pomery.

Dobrou správou je, že úsek Zvolen-Sliač je majetkovo vysporiadaný a na projekt bolo vydané stavebné povolenie. Ako portál BBonline.sk informovala Monika Pastuchová, hovorkyňa BBSK, momentálne prebieha fáza zabezpečenia financií.

V prípade úseku Sliač-Banská Bystrica stále prebieha majetkovo-právne vysporiadanie pod budúcou cyklotrasou. Ladislav Monček, ktorý je riaditeľom Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko, hovorí, že cyklotrasa funguje aj teraz. Problémom je, že miestami vedie cez používané komunikácie, prípadne v niektorých úsekoch je nevyhovujúci povrch. Ak sa projekt zrealizuje, trasa bude vhodná aj pre korčuliarov. Podľa Mončeka vnímajú požiadavku aj zo strany malých podnikateľov, aby bol projekt čo najskôr dokončený.

Možnosti pre cykloturistiku sa však túto sezónu rozšírili. OOCR Stredné Slovensko spustila prevádzku cyklobusov nielen z Banskej Bystrice, ale prvýkrát aj zo Zvolena (do Michalkovej, Hrochote a Hriňovej-Zánemeckej). Ako nás informoval riaditeľ OOCR, dve tretiny nákladov pokrýva Oblastná organizácia a jednou tretinou prispieva BBSK. V tejto súvislosti vytlačila OOCR propagačné materiály, ktoré rozdávajú šoféri pri nástupe. Novinku je aj zľavový kupón vo výške 15% pre cykloturistov na Kráľovu studňu, ktorý môžu turisti na mieste využiť na stravovanie a ubytovacie služby.